Czy to może być nerwica czy coś innego?
Witam Diagnozuje sie od miesiaca. Wszystko zaczelo sie na majowce a mianowicie rano po sniadaniu pojawilo sie jakby narastajace powoli dziwne uczucie w glowie. Tak jakby cisnienie l. W pewnym momencie wstalem i zaczalem chodzic. Pojawil sie lek o zycie itp. Przeszlo po ok 2-3h Dodam ze to nie byl bol. Nastepnym razem po tygodnou od tego zdarzenia gdy siedzialem na krześle poczulem pisk w lewym uchu i znow ppsobne uczucie w glowie. Zerwalem sie i nerwowo chodzilem. Rowniez wystapil lek. Kilka dni pozniej mialem objawy w klatce piersiowej. Szybkie bicie serca, dziwne skurcze. Przyjechalo pogotowie i zabralo mnie na sor. Badania wyszly ok. Przebadalem sie kardiologicznie lacznie z holterami, rtg, usg. Wszystko w normie. Mialem robiony rezonans glowy. Rowniez ok. Wyszlo zapalenie zatok. Srednio co tydzien miewam takie napady w glowie. Dziwne uczucie jakby ucisk napiecie sam nie jestem w stanie tego opisac. Dezorientacja. Miewam tez skurcze powiek. Morfologia, mocz, tarczyca ok Wielu specjalistów sugerował o nerwice Ale sam juz nie wiem. Czy jesr ktos w stanie cos ki doradzic? Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu
Witam Pana,
wskazana jest diagnostyka podłoża psychogennego.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie