Czy to może być powód pojawienia się pleśniawek?

Witam. Moja 3miesieczna corka dostala plesniawek. Ostatnio starałam sie jej stopniowo zmienic mleko. Mleko smilk jednak slabo sie rozpyszcza. Czy to moze byc powod pojawieniansie polesniawek?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia swojego dziecka. Przyczyn pleśniawek u niemowlęcia może być wiele, a nie zawsze ich przyczyną musi być dieta, czy zmiana rodzaju mleka.

Pleśniawki rozwijają się w wyniku zakażenia drożdżakami typu Candida. Najczęściej dochodzi do tego podczas kontaktu rączek dziecka z jamą ustną. Dziecko w tym wieku zaczyna się intensywniej ślinić, powodując przy tym utrzymanie wilgotnego środowiska wokół powierzchni ust. To idealne warunki do rozwoju zakażenia grzybiczego.

W związku z odległością, trudno jest dokładnie ocenić aktualny stan zdrowia Pani dziecka. Zalecamy więc konsultację u lekarza pediatry. Specjalista zdecyduje o konkretnym leczeniu, aby złagodzić objawy i poprawić komfort u Pani dziecka. Prawdopodobnie zostaną przepisane właściwe preparaty do pędzlowania jamy ustnej, mające działanie antygrzybiczne.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/leczenie-plesniawek-u-niemowlat

https://portal.abczdrowie.pl/plesniawki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.