Czy to może być powrót gruźlicy?

Kilka lat temu chorowałam na gruźlicę płuc. Teraz od trzech tygodni męczy mnie uporczywa wykrztuśny kaszel (biała, niegęsta wydzielina). Kaszel nie pojawia się w nocy tylko w dzień -są dni, kiedy kaszlę cały czas, a czasami prawie wcale. Miałam też katar, który powoli mija. Zmienił mi się trochę głos na bardziej ''zakatarzony". Żadnych stanów gorączkowych, podgorączkowych i chudnięcia nie zauważyłam. Na początku infekcji brałam C*** i F*** - nie pomogło. Lekarka powiedziała dziś, że słychać zmiany osłuchowe, ale nie wie, co to może być. Boję się robić rtg zbyt często, bo ostatnio robiłam to w styczniu - wyniki były dobre. Boję się, że to gruźlica i w dodatku prątkująca, gdyż przyjaciółka zaczyna kaszleć podobnie... Proszę o rozwianie lub potwierdzenie moich wątpliwości i z góry dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Bez zbadania Pani oraz prześwietlenia klatki piersiowej nie jestem w stanie pomóc. Podstawą w tym momencie jest mimo wszystko wykonanie zdjęcia RTG, a także pobrania plwociny na badanie bakteriologiczne.

Bez wykonania tych badań, a także osłuchania, co tak naprawdę dzieje się w płucach dalsze rozważania będą tylko "gdybaniem".

Pozdrawiam