Czy to może być złamanie nosa?

Witam, mam 20 lat i wczoraj robiłem sparing MMA z kolegą i kolega kopnął mnie mogą prosto w nos. Nos mi opuchł, ale krew nie leciała. Nos boli mnie tylko przy dotykaniu a w przypadku nie ruszania go nic mnie nie boli. Czy jest to złamanie nosa? Co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

nawet podejrzenia złamania nosa nie należy bagatelizować. Złamanie nosa może nastąpić, tak jak Pan to opisał, przy silnym uderzeniu. Najczęstszymi objawami takiego urazu są: silny ból nosa i jego tkliwość, przerwanie ciągłości tkanek miękkich (np. przecięcie skóry na grzbiecie nosa), nosa powodujący kłopoty w oddychaniu i zaburzenia węchu, łzawienie oczu, miejscowe krwiaki, np. w okolicach nosa i pod oczami, krwawienia i krwotoki z nosa. Często zdarza się także złamanie nosa z przemieszczeniem. W takim przypadku widoczna jest zmiana jego kształtu np. skrzywienie lub przemieszczenie do boku.

Aby wykluczyć złamanie należy udać się do lekarza laryngologa, a w pilnych przypadkach na izbę przyjęć. Jeżeli uraz zostanie potwierdzony, konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego trzewioczaszki, a także interwencja chirurgiczna. Nastawianie złamanego nosa powinno odbyć się do 24 godzin od złamania.

Zachęcam do zapoznania się z niżej przedstawionymi artykułami w celu zyskania większej ilości

informacji:

https://portal.abczdrowie.pl/urazy-i-zlamania-nosa,

https://uroda.abczdrowie.pl/zlamanie-nosa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.