Czy to może oznaczać, że zaburzyłam gospodarkę hormonalną w poprzednim cyklu?

Witam. Od 2018 roku przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Wszystko było w porządku; okres się skrócił, czułam się dobrze, tabletki brałam regularnie. Aż do zeszłego cyklu, kiedy przez stres i zmęczenie pominęłam jedną tabletkę w 1. tygodniu, a następnie kolejną w 2. tygodniu (między pominięciem były jakieś 3-4 dni). Obie tabletki przyjęłam, ale z opóźnieniem ponad 12h. Za kilka dni dostałam plamień, które ustąpiły wraz z okresem. Obecnie jestem w trakcie kolejnego blistra (dokładnie w 2. tygodniu) i znowu mam plamienia, pomimo przyjmowania tabletek regularnie. Do tego bardzo bolą mnie piersi, a do okresu mam jeszcze 11 dni. Dodam, że wszystkie stosunki odbywają się w gumkach, które następnie sprawdzam; żadna nie pękła. Czy to może oznaczać, że zaburzyłam gospodarkę hormonalną w poprzednim cyklu? Co powinnam teraz zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

takie plamienie może być związane zarówno z zaburzeniem gospodarki hormonalnej na skutek pominięcia tabletek antykoncepcyjnych, jak również być jednym z działań niepożądanych tej formy antykoncepcji.

Jeśli oprócz doustnej antykoncepcji hormonalnej dodatkowo stosuje Pani prezerwatywę, to ryzyko zajścia w ciążę jest bardzo małe, wręcz bliskie zeru. Mimo to warto wykonać test ciążowy, aby całkowicie wykluczyć zajście w ciążę na skutek pominięcia dwóch tabletek.

Po wykluczeniu ciąży proszę nadal przyjmować tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta. Jeśli dolegliwości, które Pani opisuje będą się utrzymywały, to warto skonsultować je z ginekologiem, który zaleci dalsze postępowanie.

Inne pytania o plamienia po pominięciu tabletki znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-plamienie-po-pominieciu-tabletki-jest-normalne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-po-tabletkach-naraya-plus,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-lekkie-krwawienie-jest-powodem-do-zmartwien.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.