Czy to możliwe, że objawy wstrząsu mózgu pojawiły się po kilku godzinach?

Witam miałam uraz głowy w okolicach południa, oprócz tego, że wyskoczył mi guz i mocno mnie bolała głowa nie miałam innych objawów. Wieczorem tego samego dnia w okolicach godziny 20 zaczęłam mieć dodatkowo silne zawroty głowy, mdłości, zaburzenia równowagi oraz światłowstręt. Na następny dzień udałam się do szpitala gdzie lekarz stwierdził wstrząśnienie mózgu. Czy możliwe jest by objawy wstrząsu mózgu pojawiły się dopiero po kilku godzinach?

Ból głowy, podskórny krwiak na powierzchni czaszki w miejscu urazu ( tzw. guz na głowie ) oraz dołączenie się, nawet po paru godzinach: zawrotów głowy, nudności, zaburzeń równowagi i światłowstrętu są cechami stłuczenia głowy, które mieści się w pojęciu wstrząśnienia mózgu, gdy jednocześnie wystąpiły po urazie zaburzenia pamięci, a bezpośrednio w wyniku urazu doszło do krótkotrwałej ( choćby kilkusekundowej ) utraty świadomości. O ile 2 izolowane dolegliwości opisane przez Panią na początku jako obecne bezpośrednio po urazie traktowalibyśmy jako jedynie - mocne stłuczenie głowy, to pojawienie się po kilku godzinach kolejnych wymienionych zaburzeń, skłaniałoby do natychmiastowej konsultacji u specjalisty neurologa ze względu na narastające prawdopodobieństwo obrażeń wewnątrzczaszkowych. Wstrząśnienie mózgu jest najlżejszym stanem urazu wewnątrzczaszkowego. Specjalistyczne badanie neurologiczne umożliwia uchwycenie ewentualnych, trudno zauważalnych w standardowym badaniu ogólnolekarskim, tzw. neurologicznych objawów ogniskowych, które mogą być skojarzone z zawrotami głowy, zaburzeniami równowagi i światłowstrętem. Stwierdzenie wspomnianych objawów ogniskowych jest bezwzględnym wskazaniem do natychmiastowego badania TK głowy ( po urazie głowy - bez konieczności dożylnego podawania kontrastu ) w celu wykazania możliwości wynaczynienia krwi w jamie czaszki oraz wykluczenia złamań, w tym złamania podstawy czaszki. Przy mocnym stłuczeniu głowy rutynowo wykonuje się poza oceną struktury i funkcji mózgowia - badanie szyjnego odcinka kręgosłupa ze względu na potencjalne ryzyko późniejszych powikłań lub roszczeń. Wykluczywszy obecność wewnątrzczaszkowych obrażeń, wiedząc że np. pourazowy krwiak mózgu tzw. przewlekły, może pojawić się dopiero po kilku tygodniach od urazu, a w badaniu neurologicznym nie stwierdzając obecności objawów ogniskowych i sprawdziwszy, że nie doszło do towarzyszącego często urazowi głowy jednoczesnego urazu kręgosłupa szyjnego - wstrząśnienie mózgu można rozpoznać, gdy spełnione były 2 w/w warunki, tzn. : całkowita krótkotrwała utrata świadomości po urazie głowy oraz wystąpienie amnezji, czyli "luki pamięciowej " dotyczącej fragmentu czasu przed-, w trakcie lub bezpośrednio po doznanym urazie czaszki. O ile dolegliwości nie zmniejszają się, a specjalista neurolog dotąd Pani nie konsultował, to wskazane jest poddanie się jego badaniu przed weekendem.