Czy to normalne po odstawieniu tabletek?

Witam, otóż pod koniec stycznia odstawiłam tabletki antykoncepcyjne więc mija już pół roku i moje cykle trwają średnio ponad 40 dni, przed okresem mam brązowe upławy potem następuje okres który trwa ponad 7 dni nawet do dwóch tygodni i po zaprzestaniu krwawienia znowu mam brązowe upławy. Dodam że mam 23 lata i tabletki brałam przez 7 lat z prawie roczną przerwą, i początkowo brałam je jako terapie lekami na torbiele które miałam na jajnikach a potem to już jako metoda antykoncepcji. Odstawiłam je , ponieważ chciałabym zajść w ciążę. Chciałabym wiedzieć czy to normalne po odstawieniu tabletek czy jednak musiałby mnie zbadać lekarz?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych (zwłaszcza tych przyjmowanych latami) bardzo często występują zaburzenia miesiączkowania. Cykle mogą być więc nieregularne i towarzyszyć im mogą plamienia bądź upławy, zaś u niektórych kobiet okres nie pojawia się nawet przez kilka miesięcy. Organizm pozbawiony dotychczasowej dawki hormonów musi przyzwyczaić się do nowej sytuacji, więc potrzebuje czasu.

Mimo, iż jest to naturalne zjawisko związane z odstawieniem antykoncepcji hormonalnej, to warto byłoby skonsultować ten stan z ginekologiem, zwłaszcza jeśli planuje Pani zajście w ciążę. Podczas wizyty lekarz będzie w stanie skontrolować Pani stan zdrowia, a to bardzo ważne w kontekście planowania ciąży. Zachęcamy więc do wizyty lekarskiej.

Podobne pytania naszych użytkowniczek znajdzie Pani poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brazowe-plamienia-po-odstawieniu-tabletek-czy-sa-normalne, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/miesiaczka-odstawienie-tabletek-a-brazowe-plamienie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.