Czy takie plamienie z odstawienia jest normalne?

We wrześniu zeszłego roku otrzymałam diagnozę, że mam endometriozę IV stopnia. Od tamtego czasu przyjmuję Atywię. Biorę tak, że cztery opakowania ciągiem i potem tydzień przerwy. W sobotę wypada mi ostatnia tabletka i potem zaczynam przerwę, gdzie oczywiście powinno wystąpić krwawienie z odstawienia. Od kilku dni pobolewało mnie podbrzusze i tak jakby jajniki. Przed chwilą zauważyłam świeżą krew, tak jakbym dostała właśnie dzisiaj krwawienia z odstawienia. Wiem, że podczas przyjmowania tabletek można mieć jakieś plamienia, ale w sumie nie zdarzyła mi się taka sytuacja, że to była taka świeża krew jak teraz. Czy mam się czym martwić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nieregularne plamienia oraz krwawienia w środku cyklu to jedno z częściej występujących działań niepożądanych związanych z przyjmowaniem doustnej antykoncepcji hormonalnej.

W Pani przypadku jest to tym bardziej możliwe, ponieważ nie robi Pani regularnych przerw na krwawienie z odstawienia, co zwiększa ryzyko pojawienia się plamień i krwawień w środku cyklu.

Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona tą sytuacją, to warto poinformować o wystąpieniu krwawienia lekarza prowadzącego, który – jeśli uzna za stosowane – rozszerzy diagnostykę w tym kierunku.

Inne pytania dotyczące przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozna-pominac-dwie-7-dniowe-przerwy-w-stosowaniu-vibin-pod-rzad,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/brak-przerwy-pomiedzy-opakowaniami-tabletek-a-krwawienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biore-tabletki-dlaczego-dostalam-okres-przed-7-dniowa-przerwa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.