Czy to normalne, że 13-miesięczne dziecko nie ma jeszcze ani jednego zęba?

Moja córka za kilka dni skończy 13 miesięcy. Rozwija się dobrze, nie choruje, lecz niepokoi nas fakt, że mała nie ma ani jednego zęba. Dziąsła puchną jej co jakiś czas od pół roku, mała marudzi, po czym opuchlizna schodzi a zębów dalej brak. Czy to normalne, że dziecko w tym wieku nie ma jeszcze ani jednego zęba? Zacznamy się z mężem niepokoić, a lekarz rodzinny mówi, że dziecko ma jeszcze czas na zęby. Zaczynam się niepokoić i rozważać wizytę u stomatologa.

Podawane okresy wyrzynania się zębów to najczęściej występujące - są od nich odstępstwa. Jeśli nie ma żadnych zaburzeń systemowych, można stymulować wyrzynanie się zębów poprzez dawanie dziecku do żucia twardych surowych warzyw np. marchewki.