Czy to plamienie przed miesiączką jest normalne?

Jeżeli każdy stosunek był zabezpieczony (jedynie czasem było ocieranie, bez penetracji). To czy teraz plamienie gdy jest 14 dni do okresu jest normalne?
KOBIETA, 19 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plamienie w trakcie cyklu miesiączkowego występuje u wielu kobiet, z różnych przyczyn.

W pytaniu pisze Pani, że stosunki seksualne były zawsze zabezpieczone. Nie pisze Pani jednak, jakiego rodzaju antykoncepcji używaliście z partnerem. Ponadto uprawiała Pani także petting, przy którym ochrony dodatkowej nie było.

Wydaje się, że w tej sytuacji ryzyko ciąży jest raczej niskie. Niemniej jednak, jeśli zabezpieczaliście się Państwo prezerwatywą, to ryzyko ciąży zawsze istnieje. Ta metoda antykoncepcji ma dość niską skuteczność w zapobieganiu ciąży.

Plamienie może być skutkiem zagnieżdżania się zarodka (jest to plamienie implantacyjne), owulacji (część kobiet ma takie plamienia w czasie cyklu), wahań hormonalnych, obecności zmian w drogach rodnych takich jak polipy czy torbiele. Dlatego też koniecznie trzeba wykluczyć ciążę, wykonując test w terminie miesiączki (w przypadku jej braku). Jeśli miesiączka będzie to, można poczekać i obserwować się w kolejnym cyklu. Gdy plamienia będą dalej się pojawiać to można skonsultować się z ginekologiem. Lekarz wykona badanie ginekologiczne, zbierze wywiad oraz zleci badania hormonalne i pobierze cytologię (jeśli nie była wykonywana w ostatnim roku). Na podstawie zebranych informacji będzie mógł zalecić dalsze leczenie albo badania. Zachęcamy zatem do podjęcia odpowiedniego działania w zależności od rozwoju sytuacji. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/plastry-evra-dzialanie-skutecznosc-opinie-i-cena https://portal.abczdrowie.pl/jak-przebiega-cykl-miesiaczkowy

https://portal.abczdrowie.pl/plaster-antykoncepcyjny

https://portal.abczdrowie.pl/8-najskuteczniejszych-metod-antykoncepcyjnych-dla-kobiet

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.