Czy to prawda, że co 7 lat następuje wymiana włosów?

Dzień Dobry, Mam pytanie, a dokładnie to jeśli mogłaby Pani obalić bądź potwierdzić pewien mit, który słyszałam i nie wiem czy to prawda, czy głupota, a mianowicie, czy jest prawdą, że co 7 lat następuje wymiana włosów, wypada ich w tym czasie większa ilość i że u osób z dłuższymi włosami może nastąpić ich przerzedzenie z powodu długości i do czasu aż te nowe nie wyrównają się ze starymi? Po wypadnięciu włosa ok. ile czasu (miesięcy) jest potrzebne aby wyrósł na miejsce starego nowy włos? Z góry dziękuje za odp. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie,
Cykl włosa zależny jest od jego lokalizacji. W przypadku włosów na owłosionej skórze głowy cykl ten wynosi 2-6 lat, a przykładowo faza wzrostowa brwi i rzęs trwa 1-6 miesięcy.
Taki czas cyklu nie oznacza, że co 6 lat włosy wypadną, gdyż wzrost włosów u człowieka  przebiega w cyklach.

Wyróżniamy poszczególne fazy danego cyklu, które występują kolejno w obrębie każdego włosa:

  • faza długiego wzrostu - nazywana fazą anagenową
  • krótka faza spoczynku - nazywana fazą telogenową
  • faza katagenowa- gdy włosy wypadają

Po wypadnięciu włosa, odrost nowego nie występuje od razu, a czas ten jest różnie długi.

Pozdrawiam