Czy to są objawy ciąży czy jakiejś choroby?

Co się może dziać? Dziewczynie okres trwa średnio 5 dni. Czasami zdaży sìę jednak, że trwa 3 dni. Raz zdażyło się, że trwał 2 dn, kilka dni przerwy i później jeszcze raz prze 1 dzień Teraz spóźnia się jej okres 8 dni (dziś jest 8). Od tych 8 dni ma na pewno bolące piersi, lecz przez pierwsze dni miała raz twarde, a raz miękkie (i to nawet w ciągu dnia, bywało tak, że rano były twarde, a później miękkie) teraz od conajmniej 2 dni miała miękkie. Ból brzucha także jest (tak mi mówi) i pojawi się ból głowy. A i piersi są takie jakby napełnione w środdku. Czytałem dużo stron czy to objawy ciąży czy nie. Wszędzie pisało, że w ciąży są TWARDE a nie MIEKKIE piersi. Czytałem też że to może być niedobór witamin lub za dużo kawy ( średnio pije 4-5 kaw). Czy to są objawy cìąży czy może jakiejś choroby? Proszę pilnie o pomoc!

Redakcja abcZdrowie

Witam, jeśli chodzi o nieregularne krwawienia, a także zanikanie i pojawianie się krwawień w trakcie jednego cyklu miesiączkowego, to nie musi to oznaczać niczego poważnego, niemniej warto zgłosić to ginekologowi na najbliższej wizycie – przyczyną mogą być zaburzenia hormonalne i raczej to je należałoby obwiniać o zaburzenia menstruacji oraz obrzmienie tkanki piersi. Jeśli twardnieniu piersi nie towarzyszy ból, to raczej nie należy obawiać się zmian nowotworowych, ale jednak warto dokonać samobadanie – może wiele wyjaśnić. O chorobach piersi więcej tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/choroby-piersi. Oczywiście również ciąża i towarzysząca jej burza hormonalna może powodować nadmierną tkliwość, a także uczucie pełności piersi. Na to pytanie odpowiedzi może udzielić test ciążowy – jeśli istnieje uzasadnione podejrzenie ciąży, warto go wykonać. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.