Czy takie objawy mogą sugerować ciążę?

Możliwe objawy ciąży, a objawy związane ze skutkami ubocznymi przyjmowania tabletek antykoncepcyjncych. Witam, Mam 24 lata i od 2 miesięcy przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. Półtora tygodnia przed rozpoczęciem ich przyjmowania współżyłam z użyciem prezerwatywy. Cykl menstrucyjny podczas którego zaczęłam stosować antykoncepcję rozpoczął się wyjątkowo wcześnie (po 19 dniach, normalnie mój cykl trwa ok 28 dni), a krwawienie było bardzo skąpe. W trakcie pierszego miesiąca przyjmowania antykoncepcji bardzo często doświadczałam plamień i bólów podbrzusza, czasem też pleców. 4 dni przed tabletkami placebo w pierwszym blistrze rozpoczęło się dość obfite krwawienie i trwało 8 dni. Teraz jestem przy 20 dniu drugiego blistra. Plamienia i bóle brzucha ustały, zauważyłam jednak, że urosły mi piersi, mam spory apetyt i przybrałam na wadze 2,5 kilo. Obawiam się czy występujące objawy mogą być objawami potencjalnej ciąży, w którą mogłam zajść przed stosowaniem antykoncepcji hormonalnej czy są to objawy tylko związane z tabletkami? Wykonałam dwa paskowe testy ciążowe, jeden 11, drugi 25 dni od stosunku, oba były negatywne.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wykonane testy ciążowe potwierdzają, że nie jest Pani w ciąży, zatem nie musi się Pani obawiać. Bez szczegółowych informacji trudno także wskazać przyczynę wcześniejszego pojawienia się menstruacji, ale warto wiedzieć, że nieregularności w cyklu zdarzają się nawet zdrowym, miesiączkującym od dawna kobietom. Nie zawsze musi to świadczyć o zaburzeniach hormonalnych, schorzeniach czy ciąży.

Z kolei krwawienia, plamienia i bóle kręgosłupa mogą być typowymi dla doustnej antykoncepcji hormonalnej skutkami ubocznymi. Wśród działań niepożądanych wymienia się także wzrost wagi, a tkliwość piersi, brak lub nadmierny apetyt mogą być spowodowane zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Zazwyczaj po maksymalnie 3 cyklach dolegliwości powinny ustąpić, a krwawienie z odstawienia powinno pojawiać się regularnie. Proszę jednak pamiętać, że zdarza się, że lek zostanie źle dobrany i konieczna jest zmiana preparatu na inny. Dlatego jeśli Pani dolegliwości się nasilą, proszę nie zwlekać z wizytą u ginekologa – specjalista przede wszystkim wykluczy nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządu rodnego, a później rozważy przepisanie innych pigułek antykoncepcyjnych. Odsyłam do materiału: https://portal.abczdrowie.pl/jak-odpowiednio-dobrac-pigulki-antykoncepcyjne.

Być może przydatny okaże się także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/badania-do-wykonania-przed-rozpoczeciem-stosowania-antykoncepcji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.