Czy mogę przyjąć, że jednak nie jestem w ciąży?

Sprawa wygląda tak. Przyjmuję antykoncepcję, jednak na kontrolnej wizycie lekarz powiedział, że na USG wygąda jakbym pomineła 2 tabletki, albo się gorzej wchłaniają. Współżyłam z chłopakiem w okolicy 12 dnia po rozpoczeciu krwawienia z odstawienia, po 19 dniach pojawiło się krwawienie, jednak było ono bardziej skąpe i ciemniejsze niż zazwyczaj. Czytałam, że istnieje coś takiego jak krwawienie implantacyjne. Wykonłam 4 testy ciążowe w odstępach na przełomie 1.5 miesiąca (w tym czasie nie współżyłam), wszystkie testy wyszły negatywnie. W ostatnim cyklu, mniej więcej w jego połowie zaobserwowałam u siebie plamienie, które trwało 10 dni. W tym momencie po zakończeniu blistra nie doszło u mnie do krwawienia i przyznam szczerze, zaczynam się panicznie bać, a wizytę mam dopiero za 2 tygodnie. Czy mogę spokojnie przyjąć, że skoro testy pokazały wyniki negatywne po takim czasie od stosunku, to jednak nie jestem w ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie implantacyjne może pojawić się 6-10 dni po zapłodnieniu i faktycznie bywa źródłem skąpego krwawienia, zazwyczaj jednak w kolorze żywej czerwieni. Brak ciąży potwierdzają u Pani wykonane testy ciążowe – nie ma powodu, by obawiać się, że były fałszywie negatywne.

Warto jednak skonsultować się z ginekologiem – nie każdy preparat antykoncepcyjny służy wszystkim kobietom. Jeżeli zachodzi ryzyko, że hormony z pigułek nie wchłaniają się w takim stopniu, by gwarantować maksymalne zabezpieczenie przed ciążą, to może zajść konieczność zmiany preparatu na inny.

Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-odpowiednio-dobrac-pigulki-antykoncepcyjne.

Natomiast zaburzenia w cyklu w postaci plamień śródcyklicznych, a nawet braku krwawienia z odstawienia w danym miesiącu nie świadczą o nieskuteczności tabletek antykoncepcyjnych. Jest to częsty i niegroźny skutek uboczny zażywanych pigułek – tego typu problemy związane są z niewielkimi zaburzeniami na tle hormonalnym, wynikającymi z adaptacji organizmu do pigułek. Mogą utrzymywać się nawet przez pierwsze 4 miesiące stosowania tej metody antykoncepcji.

Więcej o działaniach niepożądanych pigułek antykoncepcyjnych pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.