Czy biorąc te tabletki jest jakieś ryzyko ciąży?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam od 24 do 27 października. Jestem na nowych, teraz innych tabletkach antykoncepcyjnych i w tamtym miesiąc miałam krwawienie śródcykliczne jakoś 1,5 tygodnia lub 2 tygodnie przed miesiączką. Ostatni stosunek z chłopakiem, który był 11 listopada z niestety skończył się wytryskiem. Czy w takim razie przyjmując tabletki regularnie może być jakaś szansa na zajście w ciążę? Po stosunku pojawiło się lekkie plamienie jasnoczerwone. Mam nadżerke, więc również to może być powodem plamienia. Czy powinnam się obawiać czegoś?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krwawienie śródcykliczne to częsty skutek uboczny stosowania doustnej antykoncepcji hormonalnej – pojawia się zwłaszcza na początku stosowania danego preparatu lub wtedy, gdy jest on niewłaściwie dobrany. Jednak nie oznacza to ani zapłodnienia, ani zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Jeżeli zażywa Pani pigułki zgodnie z instrukcją, pamiętając o regularnym przyjmowaniu tabletek, to ryzyko ciąży jest niewielkie – skuteczność antykoncepcji hormonalnej wynosi ponad 99%. Oczywiście, choć szanse są niewielkie, to należy liczyć się z ryzykiem zapłodnienia. Dlatego zawsze, gdy zachodzi podejrzenie ciąży, przed rozpoczęciem kolejnego opakowania tabletek antykoncepcyjnych należy wykonać test ciążowy.

Przy przejściu na inne tabletki antykoncepcyjne zazwyczaj zaleca się, by nie robić siedmiodniowej przerwy po to, by zachować ciągłość ochrony antykoncepcyjnej. O tym, jak prawidłowo zażywać tabletki antykoncepcyjne może Pani przeczytać w naszym artykule, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Krwawienie po stosunku nie ma związku z antykoncepcją, lecz prawdopodobnie – z nadżerką. Jednak by to ustalić, konieczne jest badanie ginekologiczne. Jeżeli podjęła Pani leczenie, to z seksem należy się wstrzymać do zakończenia kuracji. Więcej o przyczynach krwawienia po stosunku w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/plamienie-po-stosunku-przyczyny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.