Czy konieczne jest wzięcie tabletki po?

witam, mam pytanie odnośnie tabletek antykoncepcyjnych przyjmuje je regularnie, W niedziele ok. 4-5 h po przyjęciu tabletki wymiotowałam żółcią i była to naprawdę niewielka ilość. Po 5 dniach regularnego stosowania tabletek kochałam się z chłopakiem z wytryskiem w środku. Czy konieczne jest wzięcie tabletki dzień po ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jeżeli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zasadami i nie pominęła Pani żadnej z nich, to ryzyko ciąży jest naprawdę minimalne. O tym, jak należy prawidłowo stosować doustną antykoncepcję hormonalną mówi nasz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne. Wymioty, w tej konkretnej sytuacji, nie spowodowały zaburzenia skuteczności antykoncepcji hormonalnej, ponieważ od czasu zażycia pigułki minęło wystarczająco dużo czasu, by mieć pewność, że hormony się wchłonęły.

Zatem nic nie wskazuje na konieczność zastosowania antykoncepcji awaryjnej. Jeśli jest Pani zainteresowana, to o tabletkach „po” może Pani przeczytać w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antykoncepcji-po-stosunku.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.