Czy mogą to być tylko skutki uboczne pominięcia przerwy?
Witam, od 8 miesięcy przyjmuje antykoncepcję hormonalną Naraya Plus. Aktualnie przyjmuje ten lek z pominięciem przerwy przez prawie 3 cykle (dwa razy nie przyjęłam tabletek placebo). Do końca blistra 3 cyklu pozostał mi tydzień, a wystąpiło u mnie krwawienie śródcykliczne z silnym bólem podbrzusza. Dwa tygodnie temu robioną miałam cytologię i pełne badanie USG i wszystkie wyniki miałam prawidłowe. Czy powinnam zgłosić się do ginekologa? Czy mogą to być tylko skutki uboczne pominięcia przerwy? Czy powinnam dokończyć branie tabletek z blistra do końca, a następnie wrócić do normalnego przyjmowania tabletek w systemie 28 4?

KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Dzień dobry,
plamienia i krwawienia śródcykliczne są bardzo częstym zjawiskiem u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną bez przerwy na tabletki placebo, dlatego nie powinny one stanowić większych obaw. Najlepszym wyjściem w tej sytuacji będzie dokończenie rozpoczętego blistra i wykonanie przerwy na krwawienie, co powinno pomóc uporać się z tym problemem. Proszę pamiętać, że nie zaleca się ciągłego przyjmowania tabletek hormonalnych przez dłużej niż 3 cykle, dlatego wskazany jest powrót do normalnego zażywania tabletek według ulotki tj. 28 dni + 4 dni przerwy.
Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/skuteczna-antykoncepcja-bez-skutkow-ubocznych
https://portal.abczdrowie.pl/7-przyczyn-kiedy-antykoncepcja-moze-byc-nieskuteczna
https://portal.abczdrowie.pl/czy-mozna-zapomniec-o-antykoncepcji
https://portal.abczdrowie.pl/przeciwwskazania-antykoncepcji