Zapytaj lekarza

7 3 6 , 3 4 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to stan przedzawałowy?

Dzień dobry! Mam 30 lat. Trzy lata temu miałem duszności, bóle w klatce piersiowej, przyspieszone tętno i źle się poczułem. Wezwałem karetkę, po zbadaniu przez lekarza, dostałem zastrzyk i na tym się zakończyło. Po upływie roku znów miałem podobne objawy, tylko, że sece biło nierówno. Byłem u trzech kardiologów, miałem robione echo serca, holter i kilkakrotnie ekg. Wszystko ok. Ponadto miałem robione badania krwi szczegółowe, uwzględniające cukrzycę i tarczycę. Wyszły w porządku. Lekarze mówią, że to nerwica. Dostałem leki betaloc zok 50 połówkę i i sulpiryd antydepresyjny. Moje pytanie brzmi: czy mogą to być początki choroby wieńcowej, ponieważ w trakcie bólu i drętwienia ręki nie miałem robionego ekg, tylko jak wszystko było w porządku. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA, 30 LAT ponad rok temu

Zawał serca

Każdego dnia w Polsce około 300 osób ma zawał serca. Co wywołuje zawał serca mięśniowego oraz jak wygląda jego późniejsze leczenie? Na zadane pytania, odpowiedzi udziela profesor Zbigniew Gaciong.

Prawdopodobieństwo, że opisywane przez Pana dolegliwości są objawami choroby wieńcowej są niewielkie. Wykonał Pan podstawowe badania, które nie potwierdziły tego rozpoznania, ani nie wykazały nieprawidłowości, konsultował się Pan z kardiologami. Dolegliwości te mogą mieć przyczynę emocjonalną (lękową?), otrzymał Pan leczenie przeciwdepresyjne, jeśli jest ono właściwie dobrane i prawidłowo stosowane, powinno pomóc. Wiele dolegliwości somatycznych jest wynikiem zaburzeń psychicznych, których obecność często nie do końca sobie uświadamiamy. W razie nasilenia dolegliwości, proszę skontaktować się z lekarzem.

Specjalista chorób wewnętrznych, współautorka publikacji z zakresu mikrobiologii i endokrynologii.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy