Stan przedzawałowy czy nerwoból?

Witam. Mam 25 lat. Choruję od czterech na wzjg. Przez ten cały czas przyjmuje lek (500 mg) i co jakiś czas steryd, mniej więcej przez 8 miesięcy na rok. Dzisiaj rano wstałam, jak zawsze, do pracy. Umyłam się, zrobiłam sobie śniadanie i w momencie, gdy do niego usiadłam, oblał mnie zimny pot, zrobiło mi się niedobrze i chwycił mnie niesamowity ból w samym środku klatki piersiowej. Ból ten promieniował na lewą pierś i lewe ramie. Nie mogłam się ruszyć, a ten ból aż mnie położył na ziemię. To było coś w rodzaju przygniatania. Jakbym miała w środku kamienie i ktoś je jeszcze wciskał do środka. Trwało to ok. 20 min. Poszłam do lekarza rodzinnego, on zrobił mi EKG i nic nie wyszło... więc co to mogło być? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Witam!

Na podstawie przedstawionych informacji nie można postawić jednoznacznej diagnozy.

Opisane dolegliwości sugerować mogą ból zawałowy. Biorąc pod uwagę młody wiek, taka przyczyna jest mało prawdopodobna, jednak zbyt mało wiem o ogólnym stanie Pani zdrowia, a i u młodych osób zawał nie jest wykluczony. Brak zmian w badaniu EKG nie wyklucza tej przyczyny. Dolegliwości takie wywołane mogą być również innymi chorobami serca - m.in. zapaleniem mięśnia sercowego i osierdzia, których ryzyko zwiększa przyjmowane leczenie. Warto więc rozważyć wykonanie badania echo serca. Podobne objawy wywodzić się mogą również z patologii dolnych dróg oddechowych, do których także predysponują stosowane leki - zwiekszone jest ryzyko reakcji alergicznych objawiających się dusznością, kaszlem, skurczem oskrzeli bądź zapaleniem płuc. Kolejną możliwą przyczyną jest refluks żołądkowo-przełykowy.

Wymienione możliwości nie wyczerpują wszystkich prawdopodbnych przyczyn. Warto, by lekarz rodzinny spróbował dociec tej właściwej, zaczynając od solidnie zebranego wywiadu i dokładnego badania lekarskiego.

Pozdrawiam