Czy to trądzik różowaty? Jak go leczyć w czasie ciąży?

Witam, mam 31 lat i jestem w 20 tygodniu ciąży. Od lat borykam się z pękającymi naczynkami na nogach i twarzy. Rok temu dermatolog stwierdził u mnie początek trądziku różowatego ze względu na pojawiający się rumień na twarzy. Po tej wizycie zdecydowalam się na zabieg laserowy IPL u kosmetyczki w celu poprawy wyglądu skóry twarzy, jak również zamknięcia naczynek. Po dwóch takich zabiegach moja twarz zaczęła wyglądać jeszcze gorzej, uwidoczniły się popękane naczynka i pojawiły się krostki. Po zastosowaniu antybiotyku krostki zniknęły, jednak rumień nadal się pojawia. Obecnie prawdopodobnie ze względu na ciążę krostki na twarzy znów się pojawiły, a wraz z nimi utrzymujący się rumień, szczególnie podczas zmian temperatury, jak i stresu. Czy to są typowe objawy trądziku różowatego i jak można go leczyć w czasie ciąży? Czy jest jakaś metoda na całkowite wyleczenie trądziku różowatego na twarzy? Dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie do końca jestem przekonana, że problem z Pani cerą związany jest wyłącznie z trądzikiem, ponieważ u kobiety ciężarnej, zwłaszcza w drugiej połowie ciąży, mogą występować na twarzy tzw. ostudy, czyli plamy, które Pani opisuje. Ich występowanie jest skutkiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w organizmie ciężarnej, często zaostrzają się wtedy także inne choroby skóry, które występowały przed ciążą, a zostały ,,zaleczone”. Powinna Pani unikać przebywania na zimnym powietrzu i wietrze, co zaostrza zmiany. Wskazane jest stosowanie specjalnych kremów ochronnych i ewentualna wizyta u dermatologa. Pozdrawiam serdecznie.