Czy tu konieczna jest operacja?

Dzień dobry, mam 23 lata a o to mój wynik rezonansu. Ból w odcinku ledzwiowym, dretwienie prawej stopy. Czy tu jest bardzo zle i jest konieczna operacja? Prosze o odpowiedz Trzony kręgów lędźwiowych o prawidłowej wysokości. W blaszkach granicznych trzonów kręgów na poziomie L5-S1 zmiany zwyrodnieniowe typu Modic II z niewielką komponentą obrzękową typu Modic I. Nieco obniżone krążki międzykręgowe L4-L5 i L5-S1 ze zwyrodnieniem w postaci dehydratacji jąder miażdżystych. Na poziomie L4-L5 wypuklina tylna szerokopodstawna krążka międzykręgowego wielkości 3mm z pęknięciem pierścienia włóknistego bez cech ucisku struktur nerwowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w linii pośrodkowej 13mm, morfologia worka oponowego Schizas A2. Na poziomie L5-S1 wypuklina tylna szerokopodstawna wielkości 5mm wypełnia tłuszcz nadoponowy bez ucisku worka oponowego oraz nieco zmniejsza otwory międzykręgowe z zachowaniem rezerwy objętościowej, przy czym w ich obrębie dyskretnie przylega do nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w linii pośrodkowej na tym poziomie wynosi 13mm, morfologia worka oponowego Schizas A2. Stawy międzykręgowe niezmienione.

NAJPIERW BADANIE I OCENA STANU PACJENTA !!!

OPIS MRI: wielopoziomowa dyskopatia zwyrodnieniowa, : " Trzony kręgów lędźwiowych o prawidłowej wysokości. W blaszkach granicznych trzonów kręgów na poziomie L5-S1 zmiany zwyrodnieniowe typu Modic II z niewielką komponentą obrzękową typu Modic I. Nieco obniżone krążki międzykręgowe L4-L5 i L5-S1 ze zwyrodnieniem w postaci dehydratacji jąder miażdżystych. Na poziomie L4-L5 wypuklina tylna szerokopodstawna krążka międzykręgowego wielkości 3mm z pęknięciem pierścienia włóknistego bez cech ucisku struktur nerwowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w linii pośrodkowej 13mm, morfologia worka oponowego Schizas A2. Na poziomie L5-S1 wypuklina tylna szerokopodstawna wielkości 5mm wypełnia tłuszcz nadoponowy bez ucisku worka oponowego oraz nieco zmniejsza otwory międzykręgowe z zachowaniem rezerwy objętościowej, przy czym w ich obrębie dyskretnie przylega do nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego w linii pośrodkowej na tym poziomie wynosi 13mm, morfologia worka oponowego Schizas A2. Stawy międzykręgowe niezmienione. "

Ważny wiek, objawy, wydolność etc ....WAŻNY PACJENT! a OBRAZ MRI , na płytce CD do interpretacji klinicznej, ; Mam nadzieję, że będzie dobrze; Obraz raczej stabilny... W razie niepokojących objawów, zgłosić się na konsultację lekarską!

Ważny PACJENT: wywiad, objawy, stan ogólny, waga; ciśnienie, wydolność krążeniowo-oddechowa, wydolność nerek etc; oraz tryb życia i pracy, inne dolegliwości, nastrój; wyniki badań ogólnych Ważne badanie ogólne i neurologiczne

Do pełnej konsultacji neurologicznej. Pozdrawiam i zapraszam

dr med Maria Magdalena WYSOCKA-BĄKOWSKA specjalista neurolog, Warszawa.