Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy tycie po lekach przeciwdepresyjnych wynika tylko z tego, że powodują wzrost apetytu?

Witam, Zastanawiam się czy tycie po lekach przeciwdepresyjnych wynika tylko z tego, że powodują wzrost apetytu, czy może wpływają też w jakiś sposób na metabolizm sprawiając że osoba, która nadal je mało zaczyna tyć?
KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Powrót pacjenta oddziału psychiatrycznego do domu

Witam

Działaniem niepożądanym niektórych leków przeciwdepresyjnych może być zwiększenie masy ciała. Dotyczy to zwłaszcza leków starszych (trójpierścieniowych)- na skutek zarówno zwiększonego łaknienia węglowodanów ale i zmniejszenia intensywności metabolizmu. Działania takiego nie ma większość selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), Jeden z nich- fluoksetyna- najczęściej powoduje nawet spadek wagi ciała. Niemniej nasilone łaknienie węglowodanów obserwowane jest w trakcie leczenia nawet lekami nowej generacji. Stąd istotną rolę w ograniczeniu przyrostu wagi ciała (ale też w leczeniu zaburzeń nastroju) jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna.

pozdrawiam
lek. Seweryn Segiet
gabinetspectrum.pl
,

0

Witam!
Problem jest bardziej złożony. Częściowo zatrzymują wodę w organizmie, pewną rolę odgrywa tzw. podjadanie dla "zabicia niepokoju", nieco zmieniają szybkość przemiany materii, nie motywują do aktywności ruchowej!
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy