Czy antydepresanty powodują tycie?

Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie antydepresantów i tycia. Faktem jest, że wiele osób podczas leczenia tyje (jest to nawet w ulotkach leków oraz potwierdza mnóstwo osobistych historii). Co jednak po zakończeniu leczenia i odstawieniu antydepresantów i kwestii powrotu do dawnej wagi? Wielokrotnie spotkałem się z opinią, że długotrwałe przyjmowanie tych leków trwale zmienia/zaburza metabolizm na tyle, że nawet po zaprzestaniu ich brania waga nie schodzi (mimo diety). Czy to prawda?

Redakcja abcZdrowie

Witam, na początek pragnę sprostować to, co Pan napisał odnośnie tycia podczas stosowania antydepresantów. Otóż faktem jest, że niektóre leki antydepresyjne mogą powodować przyrost masy ciała u chorych – jest to ok. 5 kg u 25% badanych. Tak jak wspomniałam – chodzi o niektóre leki. Najbardziej szkodliwe pod tym względem są farmaceutyki starszej generacji, to jest trójcykliczne leki przeciwdepresyjne (TLPD) i mianseryny. W mniejszym stopniu dotyczy to selektywnych inhibitorów wychwytu serotoniny (SSRI) – podczas krótkotrwałego leczenia nie mają żadnego wpływu na wagę (choć czasem ją obniżają!), a w przypadku leczenia długotrwałego mogą wpływać nieznacznie na wzrost masy ciała. Są także leki zupełnie neutralne dla wagi pacjenta (sertralina, fluoksetyna). Większy wpływ na tycie pacjenta mają leki neuroleptyczne, np. stosowane w leczeniu schizofrenii. To do lekarza należy dobranie takiego leku, który pomoże zniwelować skutki uboczne w postaci przyrostu masy ciała. O lekach antydepresyjnych – ich typach oraz działaniach niepożądanych – może Pan przeczytać w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-antydepresantow. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze tycie jest skutkiem ubocznym – raczej można powiedzieć, że spadek wagi pacjenta jest skutkiem choroby, a przyrost masy ciała podczas farmakoterapii jest naturalnym procesem, świadczącym o powrocie do zdrowia. Dlatego też lekarze często sugerują, że ważnym etapem leczenia jest dbanie o zdrową, zrównoważoną dietę oraz aktywność fizyczną. Natomiast nic nie wskazuje na to, by antydepresanty miały bezpośredni wpływ na trwałe zaburzenia metabolizmu chorego. Należy pamiętać, że nadmiar kilogramów nabytych w trakcie leczenia po prostu ciężko zrzucić – tym trudniej, im dłużej trwał proces przybierania na wadze. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.