Czy usunięcie ostatniego płata prawego płuca może pogorszyć i przyspieszyć przebieg POChP?

Szanowni Państwo, Mój wujek, lat 74, ma usunięte dwa płaty prawego płuca. Teraz będzie miał usunięty 3 płat. Wujek ma również POChP "stopień 2 grupa A według GOLD 2017". Czy usunięcie ostatniego płata prawego płuca może pogorszyć i przyspieszyć przebieg POChP? Czy z lewym płucem i umiarkowanym POChP można w miarę normalnie funkcjonować? Czy może wydolność oddechowa spadnie wówczas na tyle znacząco, że wujek będzie odczuwał duszności nawet w spoczynku? Z poważaniem, Tomasz Orawski

Lek. Tomasz Budlewski

Jaki jest powod usuwania poszczególnych płatów ? Sadze ze Kęty o konieczne a co za tym idzie może się wiązać z nasieleniem sadze ze niewielkim dolegliwości ?