Czy w takiej sytuacji działanie tabletek mogło być osłabione?

Witam. Stosuję tabletki antykoncepcyjne od około 5-6 miesięcy. W ciągu ostatnich 2-3 dni oddawałam stolce bardziej śliskie i lepkie niż normalnie, aczkolwiek nie wydaje mi się aby były płynne czy pół płynne. Oddawałam je 2, góra 3 razy dziennie, ale nie zawsze były takie, czasem były zwykłe. Wydaje mi się, że wpływ na to mogła mieć moja dieta, która ostatnio była trochę gorsza spożywanie wody w ilości około 1-2 litry dziennie. Wczoraj wieczorem (14 maja) uprawiałam stosunek ze swoim partnerem bez dodatkowego zabezpieczenia. Dzisiaj wieczorem zaczęłam się zastanawiać, czy można to zaliczyć jako biegunkę. Dodam że dzisiaj przyjęłam 20 tabletkę (przedostatnia tabletka trzeciego rzędu z blistra) o stałej porze. Nie zdarzyło mi się żadnej tabletki pominąć. Natomiast zastanawiam się czy w takiej sytuacji działanie tabletek mogło zostać osłabione.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – działanie tabletek nie zostało osłabione, jeśli zażywała je Pani regularnie i zgodnie z zaleceniami producenta.

Proszę zapoznać się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-przyjmowac-tabletki-antykoncepcyjne.

Faktycznie skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej może zostać obniżona w wyniku biegunki w jej ciężkiej postaci – czyli wówczas, gdy liczba stolców oddawanych w ciągu dnia przekracza 5-6, a w dodatku są to stolce luźne, z ropą lub krwią. W Pani przypadku nic nie wskazuje na to, by można było podejrzewać, że hormony z pigułek nie wchłonęły się.

Proszę jednak pamiętać, że jeżeli doszło do zmiany częstotliwości wypróżnień i stan ten będzie się utrzymywał, wskazana jest diagnostyka mająca na celu ustalenie źródła luźnych stolców i częstych wypróżnień.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/rozwolnienie-przyczyny-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.