Czy w takim przypadku lepiej odstawić tabletki?

Witam, od 4 lat przyjmuje tabletki antykoncepcyjne. Nie mam partnera dlatego antykoncepcja nie jest mi potrzebna. Od jakiegoś czasu odczuwam ich negatywne skutki. Czy w takim przypadku lepiej odstawić tabletki i powrócić do nich gdy będę potrzebowała ochrony antykoncepcyjnej? Czy jeśli powrócę do nich po kilku miesiącach bądź latach wpłynie to negatywnie na mój stan zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

to zależy od tego, czy zaczęła Pani stosowanie antykoncepcji hormonalnej tylko w celu zapobiegania ciąży, czy też z powodów zdrowotnych. Jeśli zależało Pani na działaniu antykoncepcyjnym, to może Pani odstawić pigułki i wrócić do nich w dogodnym dla Pani momencie – za miesiąc, pół roku, rok – nie ma żadnych przeciwwskazań. Nie powinno to wpłynąć na stan Pani zdrowia ani powodować komplikacji – tabletki antykoncepcyjne nowej generacji uznawane są za bezpieczne. Zachęcam do lektury tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/bezpieczne-stosowanie-antykoncepcji.

Natomiast jeżeli stosuje Pani antykoncepcję hormonalną po to, by uregulować cykl miesięczny, zminimalizować niedogodności związane z menstruacją, unormować gospodarkę hormonalną itd. - to nie musi Pani przerywać zażywania pigułek. Jak wspominałam są obecnie uznawane za bezpieczne i jeżeli tylko będzie Pani pamiętać o okresowych badaniach kontrolnych, to nie musi Pani obawiać się negatywnego wpływu hormonów na zdrowie. Natomiast warto rozważyć wszystkie za i przeciw, gdyż każda farmakoterapia niesie za sobą ryzyko wystąpienia skutków niepożądanych – warto o tym pamiętać. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-antykoncepcji-hormonalnej.

Być może zechce Pani przeczytać także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-wady-i-zalety.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.