Czy w tej sytuacji istnieje szansa, że mogło dojść do jakiegoś zakażenia?

Dzień dobry,dwa dni temu po wizycie u ginekologa , wróciłam do domu i chciałam się od razu podmyć, w kabinie kiedy zaczęłam się podmywać najpierw chyba samą wodą już dokładnie nie pamiętam, uświadomiłam sobie, że nie wiem czy umyłam po przyjściu do domu ręce (byłam jeszcze w sklepie, jechałam autobusem, także ręce za czyste nie były)zawsze to robię już odruchowo, ale teraz po prostu tego nie pamiętałam. Kiedy się zorientowałam przemyłam ręce żelem do higieny intymnej i jeszcze raz umyłam okolice sromu żelem. Czy jeśli faktycznie nie umyłam rąk istnieje duża szansa, że przeniosłam coś na okolice intymne: chorobotwórcze bakterie, wirusy np hpv, choroby weneryczne podczas mycia? Czy po prostu ewentualne zarazki i tak zostały zmyte podczas mycia i nie zdążyły zaszkodzić? Następnego dnia zaczęłam odczuwać jakby lekkie jakby swędzenie pomiędzy wargami większymi, a mniejszymi i jakby ta okolica jest jakoś tak mocniej zaróżowiona, wiem czy to efekt lekkiego podrażnienia bo poprzedniego dnia myłam się 3 razy ze względu na wizytę u lekarza, a mam trochę tendencje do jakiś infekcji i podrażnień czy już po prostu moja głowa świruje. Teraz trochę boję się współżyć żeby nie przenieść czegoś ewentualnie na męża.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

ryzyko zarażenia się jakąś chorobą w opisany przez Panią sposób teoretycznie istnieje, lecz w praktyce jest mało prawdopodobne – zwłaszcza, że sama Pani nie pamięta, czy ręce były umyte. Być może umyła je Pani i nie ma powodów do obaw. Poza tym choroby weneryczne nabywa się poprzez niezabezpieczone kontakty seksualne.

Podrażnienie, które wystąpiło kolejnego dnia być może związane było z nadmierną higieną dnia poprzedniego. Jeśli objawy będą się utrzymywały, to warto udać się na konsultację do ginekologa, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku i nie doszło do żadnej infekcji.

Więcej informacji na temat chorób wenerycznych znaleźć można w poniższym artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/bakteryjne-i-pierwotniakowe-choroby-weneryczne.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.