Czy przez takie zachowanie mogłam zarazić się koronawirusem?

Dzień dobry, ostatnio miałam obfity okres. Po przyjściu do domu od razu zmieniłam tampon. Niestety wtedy wyjątkowo zapomniałam aby umyć ręce przed aplikacją. Czy poprzez brudne ręce w pochwie można przenieść koronawirusa lub inną infekcję? Pozdrawiam, z góry dziękuję za odpowiedź. Anna, 31

Redakcja abcZdrowie

Witam, oczywiście, że tak. W obecnej sytuacji epidemiologicznej wskazane jest szczególne dbanie o higienę i dokładne mycie rąk od razu po przyjściu do domu. Koronawirus ma otoczkę lipidową, którą rozpuszcza np. mydło. Zdaniem badaczy ręce należy myć co najmniej 30 sekund przy użyciu środka myjącego, żeby zneutralizować wirusa. Niedopuszczalne jest zatem pominięcie tej czynności po powrocie do domu. Na dłoniach znajduje się bardzo dużo patogenów i nie tylko koronawirus jest zagrożeniem. Dokładna instrukcja mycia rąk znajduje się tutaj, zachęcam do zapoznania się z materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/jak-sie-ustrzec-przed-koronawirusem-wazny-jest-sposob-mycia-rak. Nieprawidłowe albo zbyt rzadkie mycie rąk może powodować wiele chorób, o czym mówi artykuł pod tym adresem: https://uroda.abczdrowie.pl/brudne-dlonie-sa-przyczyna-wielu-chorob-jak-sie-przed-nimi-bronic . Dotykanie okolic intymnych brudnymi dłońmi jest wysoce ryzykowne. Należy też pamiętać, że w okresie menstruacji, kobieca pochwa jest bardziej narażona na ryzyko infekcji, ponieważ krew zmienia pH pochwy, co też może prowadzić do szybszego namnażania się patogenów. Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem, który dotyka problemu zakażeń intymnych: https://portal.abczdrowie.pl/profilaktyka-zakazen-intymnych.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.