Czy mam się obawiać przy tych objawach zarażenia koronawirusem?

Mam problem z temperaturą ciała i płucami. Temperatura waha mi się między 35,5 i 37. Potem wraca do normy i znowu. Ja sam tego nie czuję. Gdybym nie użył profilaktycznie termometru, nawet bym nie wiedział o tym. Obok tego, co mnie bardziej niepokoi, czuję lekki ucisk w klatce piersiowej. Palę IQOS jak smok, ale takie uczucie pojawiło się dopiero niedawno (tydzień temu), a palaczem nałogowym jestem 2 lata. Siedzę teraz od 2 tygodni w domu (w momencie pójścia na samoizolację nie miałem żadnych skarg na swoje zdrowie). Wychodzę tylko do sklepu, ale wtedy w masce z filtrem i zawsze dezynfekuję ręce i nawet rączkę koszyka na zakupy. Po powrocie dezynfekuję ręce i maskę. Czy mam się czego obawiać? W kraju, w którym mieszkam lekarz powie mi (tylko przez telefon) "siedź w domu i monitoruj swój stan zdrowia".

Redakcja abcZdrowie

Witam, wszystko zależy od tego, jak się Pan faktycznie czuje. Podwyższona temperatura, o której Pan pisze może wskazywać na infekcję (niekoniecznie koronawirusową), z którą organizm próbuje się uporać. Raczej nie powinna budzić niepokoju, jeśli nie wzrasta i nie powoduje znacznego dyskomfortu. W obecnej sytuacji epidemiologicznej nawet infekcję koronawirusem – chorobę Covid-19 – leczy się w domu, a nie w szpitalu, zatem zdecydowanie najbezpieczniejszym wyjściem dla Pana oraz otoczenia jest pozostanie w domu i obserwowanie swojego stanu. Tutaj więcej na temat choroby, jej objawów, leczenia oraz profilaktyki: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Przyczyną ucisku w klatce piersiowej może być przeziębienie, stres... i wiele więcej. O tym przeczyta Pan w artykule dotyczącym właśnie tej dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/ucisk-w-klatce-piersiowej-przeziebienie-przetrenowanie-stres. Sugeruję rezygnację lub zmniejszenie częstotliwości używania produktów zawierających nikotynę, gdyż mogą mieć negatywny wpływ na układ oddechowy. Być może to właśnie „palenie” oraz stres przyczyniają się do ucisku w klatce piersiowej. Zachęcam do zapoznania się z materiałem dotyczącym zwiększonego ryzyka ciężkim przebiegiem choroby koronawirusowej u palaczy: https://portal.abczdrowie.pl/czy-palenie-e-papierosow-moze-zwiekszac-ryzyko-smierci-w-przypadku-koronawirusa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.