Czy przy tych objawach mogę się obawiać koronawirusa?

Dzień Dobry Mam pytanie. Pracuje w szpitalu, jestem pracownikiem typowo biurowym. Od trzech tygodni mam problemy ze zdrowiem. Dokładnie trzy tygodnie temu poczułem się źle, trochę było mi zimno i miałem problemy z złapaniem pełnego oddechu ( mam astmę wiec nie myślałem, że to objawy infekcji) po pracy wybrałem się do lekarza rodzinnego po leki na astmę. Pani doktor mnie zbadała gdyż" wglądałem źle" dowiedziałem się, że mam zapalenie oskrzeli. Dostałem receptę na antybiotyk i steryd do inhalacji. Tydzień po wypisaniu antybiotyku byłem na kontroli. Dowiedziałem, się że nic mi nie przeszło i dostałem kolejny antybiotyk i inhalacje. W piątek udałem się na następna kontrole. Dowiedziałem się, ze zaostrzyła mi się astma. Zostały mi zmienione leki na alergie, dodatkowo lek sterydowy do inhalacji Nebbud i leki sterydowe wziewne Salmex i Ventolin oraz milflonide. Caly czas utrzymuje się stan podgorączkowy. Czy mogę się obawiać ? Dodam, że nie widziałem się z nikim kto wróciłbym z zagranicy. Dodam, że cały czas przebywam na zwolnieniu, i nie wychodzę z domu. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, niestety w obecnej sytuacji epidemiologicznej w Polsce trudno zapewniać o braku kontaktu z osobą zarażoną, ponieważ należy każdego traktować jako potencjalnego nosiciela koronawirusa. Wszystkie miejsca publiczne, w których jest większa liczba osób – takie jak choćby szpital, mogą być skażone. Klamki, klawiatury, przedmioty codziennego użytku itd.: na nich może bytować wirus nawet do kilku dób. Więcej o chorobie w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-objawy-jak-rozpoznac-objawy-koronawirusa-co-dzieje-sie-z-organizmem. Dlatego też nie sposób wykluczyć infekcji Covid-19 u Pana, ale potwierdzenie choroby może przynieść tylko specjalistyczny test. W tej jednak sytuacji wskazana byłaby konsultacja lekarska. W pierwszej kolejności może Pan zadzwonić do POZ, żeby poinformować swojego lekarza rodzinnego (który zaordynował Panu leki) o sytuacji. Niezależnie od tego może Pan też zadzwonić na tzw. TIP, czyli Telefoniczną Informację Pacjenta. O ewentualnej kwarantannie decyduje z kolei inspektor sanitarny. Po szczegółowe informacje odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzewam-koronawirusa. Proszę pamiętać, że Pańskie objawy wcale nie muszą świadczyć o koronawirusie – nasilenie astmy powodują też infekcje wywołane przez inne wirusy, których lepiej nie bagatelizować. Zachęcam do zapoznania się z tematem: https://portal.abczdrowie.pl/infekcje-wirusowe-a-astma. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.