Jak długo koronawirus utrzymuje się na skórze?

Witam Mam pytanie odnosnie koronawirusa. Jak długo może on utrzymywać się na powierzchni skory dłoni? Próbowałam znaleźć w internecie informacje na ten temat, jednak niestety niczego nie udało mi się znaleźć.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niestety takiego czasu nie da się oszacować precyzyjnie – to zależy od wielu czynników, natomiast zdecydowanie ludzka skóra może być miejscem, na którym koronawirus będzie bytował przez długi czas z uwagi na stosunkowo optymalną dla niego temperaturę. W zależności od miejsca może to być nawet kilkanaście godzin, choć warto wiedzieć, że zwyczajowo wirusy są aktywne na skórze przez zaledwie kilka do kilkudziesięciu minut. Być może zainteresuje Panią ten materiał wideo: https://portal.abczdrowie.pl/w-jakiej-temperaturze-i-jak-dlugo-zyje-koronawirus-dr-pawel-grzesiowski-odpowiada.

Z uwagi na to, że wirus SARS-CoV-2 nie jest odporny na działanie środków myjących, to prawdopodobnie przebywa na skórze stosunkowo krótko. Być może zechce Pani spojrzeć dla porównania na szacunkowy czas bytowania wirusa na przedmiotach: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-jak-dlugo-zyje-na-powierzchniach-na-niektorych-nawet-3-dni.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.