Czy jest możliwość zarażenia się koronawirusem z takiej odległości?

witam, chciałam zapytać czy w sytuacji gdy bedę siedziec na otwartej przestrzeni (ogródek ) z osobą zarażoną koronawirusem (czego nie wiem ale w obecnym czasie nie można tego wykluczyć ) w odległości od 3 do 5 metrów, nie bede dotykać tej osoby, nie bede jeść ani pić z jednego naczynia czy jest możliwość zarażenia. czy jeśli będę rozmawiać z taka osobą zachowując od niej dystans w (od 3- 5 m około ) czy jest możliwość zarażenia, chodzi mi głownie w trakcie rozmowy, zachowując wczesniej wspomniany dystans i zakładając ze osoba anie nie kaszle ani kicha. czy przez rozmowe bedąc na dworze i trzymając dość dużą odległośc od niej jest jakaś możliwość zarażenia (gdyby osoba była bez maski ) oraz czy jst jakaś możliwość ze np zaraze się gdy ta osoba bedzie oddychac i np podczas wydychania powietrza wirus wydostanie sie na powietrze i ja go "pochłone" do mojego organizmu oczywiście zachowujac wyzej wspomnianą odległość ? bardzo prosze o odpowiedz na moje pytania. pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam, obecne wytyczne dotyczące wirusa SARS-CoV-2 mówią o zachowaniu minumum 1-2 metrów dystansu pomiędzy osobami potencjalnie zdrowymi. Jeśli będzie miała Pani kontakt z taką osobą (czyli nie mającą objawów, potencjalnie nie chorującą na Covid-19), to przy zachowaniu opisanych przez Panią środków ostrożności ryzyko zainfekowania wirusem nie jest duże. Niestety należy pamiętać, że wciąż nie wiemy wszystkiego na temat choroby koronawirusowej – badania trwają, lecz nadal jest wiele niewiadomych. Wiadomo, że wirus ten, podobnie jak wirus grypy, przenosi się drogą kropelkową, czyli przez wydzielinę z nosa czy ust osoby kaszlącej lub kichającej. Ale nie tylko – również podczas rozmowy może dojść do zainfekowania z uwagi na cząsteczki śliny wydobywające się z ust rozmówców. To jak łatwo rozprzestrzenia się wirus pokazuje pewien eksperyment przeprowadzony w japońskiej stołówce. Zachęcam do zapoznania się z wynikami, relacja pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-czy-jadanie-na-miescie-jest-bezpieczne-eksperyment-daje-duzo-do-myslenia. Z kolei pojawiające się niedawno hipotezy o tym, że SARS-CoV-2 może "wisieć" w powietrzu w postaci aerozolu przez wiele godzin i w ten sposób prowadzić do zachorowania nie znalazły potwierdzenia. Wirus przenosi się z cząsteczkami wydzielin, które przez swoją ciężkość, stosunkowo szybko opadają np. na powierzchnie płaskie. Zatem nie musi obawiać się Pani "wchłonięcia" wirusa przez oddychanie tym samym powietrzem z innymi osobami. O ryzyku zakażenia oraz postępowaniu w przypadku kontaktów z ludźmi traktuje ten artykuł, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-mozna-zarazic-sie-koronawirusem-na-zewnatrz-mamy-mniejsze-szanse-o-ile-przestrzega-sie-pewnej-zasady. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.