Czy koronawirus może żyć w wodzie pitnej z kranów?

Mam pytanie . Nie słyszałem ani nie czytałem nigdzie, czy na wodzie pitnej ktora bierzemy z kranow, która leży na powietrzu i ma właśnie temperaturę około 5 stopni korona wirus tam na tej wodzie może żyć?

Redakcja abcZdrowie

Witam, faktycznie przez pewien czas krążył taki mit, jednak WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zdementowało te plotki. Zatem odpowiadając na Pańskie pytanie – nie, według badaczy, w wodzie pitnej koronawirus nie bytuje i nie jest to droga, którą możemy się zarazić. O tym oraz innych popularnych „fake newsach” dotyczących koronawirusa, przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-a-fake-newsy-grozi-nam-epidemia-dezinforamcji. Prawdą jest jednak, że koronawirus, powodujący chorobę Covid-19, może utrzymywać się na przedmiotach od 3 godzin do nawet 9 dni, stanowiąc realne zagrożenie. Zatem, o ile nie należy obawiać się wody z kranu, tak należy mieć na uwadze, że źródłem zakażenia mogą być nie tylko ludzie, ale i przedmioty codziennego użytku. Więcej na ten temat w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dlugo-koronawirus-moze-byc-poza-organizmem-uwazaj-na-te-przedmioty. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.