Czy mogę być zarażona koronawirusem?

Problem z oddychaniem. Czy to może być koronawirus czy może coś innego? Witam. Jestem kobietą i mam 24 lata, choruję na refluks żołądkowo-przełykowy, jestem palaczką. Od około tygodnia ciężko oddycham, oddech jest płytki,mam wrażenie że brakuje mi powietrza w płucach, odczuwam również ucisk w piersi i pieczenie, ból głowy i zmęczenie. Dyskomfort odczuwam niezależnie od pozycji, chociaż najgorzej jest jak się schylę albo położę na lewym boku. Wcześniej zdarzały mi się duszności czy kłucia w mostku ale nigdy nie trwało to tak długo. Dlatego teraz obawiam się że to może być coś poważnego, ponieważ mój stan się nie poprawia. Ze względu na pandemię wirusa, bardzo boję się że mogłam się zarazić. Wszystko zaczęło się od tego dnia kiedy wyszłam z domu na zakupy. Oczyście miałam założoną maseczkę, rękawiczki i byłam ostrożna. Wracając do domu odkaziłam dłonie i moją garderobę(w tym maskę i rękawiczki) jednak pod wieczór pojawiły się duszności i złe samopoczucie, od tego momentu mój stan zdrowia nie pogorszył się ale również nie polepszył. Czy są możliwe tak długie problemy z oddychaniem przy refluksie, czy też paleniu papierosów? Czy może faktycznie mogę być zarażona koronawirusem? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, niezależnie od sytuacji epidemiologicznej duszności są zawsze niepokojącym objawem i powinny zostać jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Na podstawie Pani opisu nie da się postawić diagnozy, to może zrobić tylko lekarz po zebraniu wywiadu i ewentualnym osłuchaniu Pani. Przyczyn duszności może być wiele, w tym rzeczywiście wieloletnie palenie papierosów może się przyczyniać do problemów z oddychaniem. Jeśli jednak ten stan pojawił się nagle, to przyczyna może leżeć gdzie indziej. Nie sposób ocenić, czy doszło u Pani do zarażenia COVID-19, chorobą wywoływaną przez koronawirusy – to niestety może potwierdzić tylko test. Nie można jednak wykluczyć takiej możliwości, nawet mimo zachowanych przez Panią środków ostrożności. Więcej o rozprzestrzenianiu się wirusa w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-rozprzestrzenianie. Proszę nie bagatelizować objawów i uważnie obserwować swój organizm oraz dolegliwości, jakie występują. Poza konsultacją z lekarzem POZ, może Pani również skorzystać z Telefonicznej Informacji Pacjenta – konsultanci odpowiedzą na wszystkie nurtujące Panią pytania związane z SARS-CoV-2. Odsyłam Panią do artykułu, który tłumaczy, jak postępować w przypadku podejrzenia choroby koronawirusowej, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/podejrzewam-koronawirusa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.