Czy w zaistniałej sytuacji mogło nastąpić zapłodnienie?

Witam. Przyjmuję tabletki Yasminelle od ponad miesiąca. Pominęłam 3 tabletkę z blistra, następnego dnia zażyłam pominiętą tabletkę. Odbywałam stosunek dzień przed pominiętą tabletką i tego samego dnia, gdy zażyłam pominiętą. Czy mogło dojść do zapłodnienia?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

niestety brak systematyczności podczas zażywania antykoncepcji może doprowadzić do nieplanowanej ciąży. Jeżeli od pominięcia tabletki minęła minimum dobra, koniczne jest dodatkowe zabezpieczenie podczas stosunku, najlepiej przez kolejne 7 dni.

Proszę nie wpadać w panikę. W takiej sytuacji warto wykonać test ciążowy lub skonsultować się z lekarzem ginekologiem w celu potwierdzenia lub wykluczenia ewentualnej ciąży. Warto również ustawić sobie przypomnienie, żeby nie dochodziło do podobnych sytuacji w przyszłości.

Więcej na temat postępowania w przypadku pomiętej tabletki antykoncepcyjnej może Pani przeczytać na portalu abcZdrowie:

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

Poniżej znajdzie Pani również odpowiedź eksperta abcZdrowie na podobne pytanie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominieta-tabletka-i-stosunek-tego-samego-dnia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.