Co mam robić gdy pominęłam tabletkę hormonalną?

Od kilku lat biorę tabletki hormonalne yassminelle. Zawsze regularnie. Dnia 21 czyli ostatniego hormonow zapomniałam o tabletce I przyjęłam ja po 15h I zaczęłam nowe opakowanie hormonow bez przerwy na krwawienie. Dzień przed pominięciem tabletki odbyłam stosunek co prawda nie było końca we mnie Ale martwię się czy są szanse na ciaze jeżeli plemniki utrzymują się w pochwie 72h. Bardzo się stresuje I proszę o odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

pominięcie tabletki antykoncepcyjnej nie jest pożądaną sytuacją podczas ich przyjmowania. Na skuteczność antykoncepcji w takiej sytuacji składa się kilka czynników. Przede wszystkim jest to czas, który upłynął od zażycia ostatniej tabletki, stosowanie leków (np. antybiotyków, antydepresantów), tydzień, w którym doszło do pominięcia leku. W przypadku pominięcia tabletki w pierwszym oraz ostatnim tygodniu ryzyko ciąży jest największe. Niestety u Pani właśnie tak było. Niemniej jednak postanowiła Pani rozpocząć stosowanie kolejnego opakowania antykoncepcji z pominięciem przerwy na krwawienie z odstawienia. Wydaje się, że w tej sytuacji takie postępowanie jest najbardziej słuszne. Warto byłoby się także odnieść do ulotki informacyjnej leku. W niej są zawarte dokładnie opisane algorytmy postępowania w przypadku sytuacji awaryjnych.

Jeśli w trakcie stosowania kolejnego opakowania zaczną pojawiać się objawy ciąży: mdłości, wymioty, drażliwość piersi czy bóle głowy, to konieczne będzie natychmiastowe zaprzestanie ich stosowania oraz wykonanie testu ciążowego. Istnieje też możliwość pojawienia się plamień w tym czasie, co także będzie wymagało zbadania dokładnej przyczyny. Dodatkowo warto pomyśleć o konsultacji z ginekologiem. Lekarz podczas wizyty zbada Panią, wykona USG czy zleci badania hormonalne. Na pewno też będzie w stanie dokładniej odpowiedzieć na Pani wszelkie wątpliwości, które dotyczą zaistniałej sytuacji. Z tego też względu zachęcamy do kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dobrego samopoczucia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://leki.abczdrowie.pl/p/yasminelle-recipio-sp-z-o-o

https://portal.abczdrowie.pl/yasminelle-charakterystyka-wskazania-i-przeciwwskazania-dawkowanie-dzialania-niepozadane

https://portal.abczdrowie.pl/pominieta-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/zapomniana-tabletka-antykoncepcyjna

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dzialaja-pigulki-antykoncepcyjne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.