Co robić po pominięciu tabletki hormonalnej?

Dzień dobry. Problem polega na tym, że zapomniałam zażyć w terminie tabletkę Qlaira. Jest napisane że między 18 a 24 dniem należy pominąć zapomnianą tabletkę i rozpocząć nowy blister. Ja niestety zażyłam pominięta tabletkę po 14 godzinach (do 12 godzin nie ma problemu). Była to 19 tabletka i z rozpędu zażyłam 20 tabletkę o właściwej porze. Co teraz powinnam zrobić? Jak długo muszę stosować dodatkową ochronę? Czy mogę wcześniej dostać okres? Dziękuję i pozdrawiam,

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawiać się nieregularne plamienia bądź krwawienia i nie zawsze jest to powodem do niepokoju. W obecnej sytuacji nie wiadomo również kiedy wystąpi krwawienie z odstawienia.

Może Pani dokończyć bieżące opakowanie tabletek, jednocześnie pamiętając o stosowaniu dodatkowego zabezpieczenia. Producent wspomina o stosowaniu metody mechanicznej (prezerwatywy) przez kolejnych 9 dni. Z uwagi na to, że nie postąpiła Pani według zaleceń opisywanych w ulotce, możliwe, że czas ten ulegnie wydłużeniu.

Najlepiej skontaktować się w tej sprawie z ginekologiem. Nasi eksperci radzą, aby nie wykonywać przerwy między opakowaniami, powstrzymać się od stosunków bądź przerwać to opakowanie i czekać na krwawienie.

Poniżej umieszczamy ich odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-tabletki-qlaira,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pominiecie-22-tabletki-antykoncepcyjnej-qlaira,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-stosowac-tabletki-antykoncepcyjne-qlaira-po-pominieciu-20-pigulki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.