Czy w związku z tym mogę skakać ze spadochronem?

Witam, w dzieciństwie przeszedłem padaczkę, miałem łącznie kilka napadów w nocy i jeden w dzień. Przy czym każdy kolejny był słabszy. Już po pierwszym wdrożone leczenie, skuteczne. Od jakichś 13 lat nie miałem żadnego napadu (ani mikro, w sensie że tylko uczucie początku napadu) leków nie biorę od około 10 lat. Miałem od tego czasu też styczność z dużym stresem, czy ostrymi światłami w klubach tanecznych. Na co dzień pracuje też wiele godzin przed ekranami i nic mi nie jest. Jak rozumiem taka padaczka traktowana jest jako wyleczona? Czy w takim wypadku mogę już skakać ze spadochronem?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

z Pana opisu wynika, że obecna w dzieciństwie padaczka może zostać uznana za wyleczoną - stwierdza się to zazwyczaj, kiedy pacjent nie przyjmuje przez 5 lat żadnych leków na to schorzenie i równocześnie nie pojawiły się od tamtej pory żadne ataki. W związku z tym można założyć, że potencjalny skok ze spadochronu jest bezpieczny, jednak należy mieć świadomość, że jest to aktywność, podczas której towarzyszy zazwyczaj niekontrolowany, ekstremalny stres, który nie wiadomo, w jaki sposób wpłynie na układ nerwowy. Pomimo że skok ze spadochronem jest w tym momencie dla Pana teoretycznie osiągalny, należy poinformować o przebytej chorobie instruktora oraz osobę z Panem skaczącą.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tragiczna-smierc-modelki-miala-21-lat

https://portal.abczdrowie.pl/sport-a-odpornosc

https://portal.abczdrowie.pl/sporty-ktore-mozna-uprawiac-w-kazdym-wieku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.