Czy mogę biegać tydzień po ataku padaczki?

W zeszłym tygodniu po raz pierwszy miałem atak padaczki. Stało się to podczas snu. Lekarze ostatecznie powiązali to z urazem z dzieciństwa(zauważono bliznę po zrobieniu tomografii), stwierdzili, że wyglądało to na jednorazowy atak. Nie mam żadnych przeciwwskazań, leków również nie przepisano. Do czasu ataku biegałem 2-3 razy w tygodniu i chodziłem na basen(raz w tygodniu). Czy w związku z tym, mogę pobiegać ok. 30 min tydzień po tym ataku?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

padaczka nie jest szczególnym przeciwwskazaniem do wykonywania sportu rekreacyjnego, jakim jest w Pana przypadku bieganie. Sport amatorski jest wręcz wskazany, gdyż badania wykonane w tym kierunku, dowiodły zmniejszenie częstotliwości ataków u osób aktywnych fizycznie. Poza tym wpływa on pozytywnie na psychikę chorego, co znacząco ułatwia codzienne funkcjonowanie.

Oczywiście bieganie jest zaklasyfikowane do bezpiecznych sportów, które mogą być uprawiane przez osoby cierpiące na padaczkę, zwłaszcza taką, która występuje tylko podczas snu. Ostateczną decyzję powinien jednak i tak wydać lekarz prowadzący i znający wyniki Pana badań.

Dodatkowo proszę pamiętać, że nie jest wskazany nadmierny wysiłek, który może doprowadzić do hiperwentylacji, nadmiernego wzrostu temperatury ciała, gdyż te zwiększają ryzyko napadu epileptycznego. Z racji, że ataki padaczkowe są dość wyczerpujące, warto także odpuścić aktywność fizyczną tuż po ich wystąpieniu i dać organizmowi odpocząć.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/ochrona-przed-padaczka

https://portal.abczdrowie.pl/ataki-padaczki

https://portal.abczdrowie.pl/mniej-napadow-wiecej-chwil-bez-obaw-dieta-ketogenna-niefarmakologiczna-metoda-terapii-padaczki-lekoopornej

https://portal.abczdrowie.pl/padaczka-a-seks

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.