Czy wada wzroku może się polepszyć?

Ostatnio miałam zmieniane szkła i przez kilka dni nie miałam okularów. Ćwiczyłam oczy metodą doktora Batesa i jak założyłam okulary, to mnie strasznie oczy bolały, bo wszystko było aż za ostre. Ćwiczyłam jakieś 2 tygodnie i wzrok się chyba troszkę polepszył, ale przestałam. Czy jakbym kontynuowała ćwiczenia, to wzrok by mi się polepszył? Nie noszę ciągle okularów. Czy jakbym nosiła to coś by mi pomogło? Aktualnie na obydwu oczach mam -1,5

KOBIETA ponad rok temu

Witam!
Zacznę może od tego, że w trakcie sześciu lat studiowania medycyny ani też w ciągu całego szkolenia specjalistycznego z okulistyki (kolejne pięć lat) nie porusza się tematu metody dr. Batesa, a to najdobitniej świadczy o braku jakichkolwiek dowodów naukowych na potwierdzenie tej metody. Ponadto teoria ta została opublikowana w 1920 roku(!), a od tego czasu okulistyka poczyniła bardzo duże postępy.
Obecny stan wiedzy stoi w sprzeczności do tej teorii.
Refrakcja oka, czyli to czy jesteśmy krótkowidzami, czy dalekowidzami, czy też jesteśmy normowzroczni (czyli nie potrzebujemy okularów do dali) zależy od kształtu rogówki, a przede wszystkim od wymiaru przednio-tylnego gałki ocznej. I tak osoba krótkowzroczna ma oko nieco dłuższe, a dalekowzroczna nieco krótsze. U osób młodych, krótkowzrocznych dodatkowo często mamy do czynienia z tzw. napięciem akomodacji, co powiększa wadę wzroku. Zjawisko to powstaje przy długotrwałej pracy do bliży (komputer, czytanie książek).
Reasumując nie możemy powiedzieć, że w ciągu dwóch tygodni wzrok się polepszył, bo przecież oko się nie skurczyło. Opisany stan może wynikać z faktu, że okulary były dobierane przy napiętej akomodacji, a w ciągu dwóch tygodni mięsień uległ rozluźnieniu, czyli wada nieco się zmniejszyła i okulary okazały się za mocne. Pomocne jest zbadanie refrakcji oka po porażeniu akomodacji, czyli popularnie mówiąc po rozszerzeniu źrenicy.
Osobiście nie polecam metody dr Batesa, a zwłaszcza wpatrywania się w 150 W żarówkę czy też w słońce!