Trening akomodacji oczu

Trening AKOMODACJI OCZU. Na wadę wzroku tj. wielkość wady refrakcji nie mamy wpływu. Po 50. roku życia występuje tzw. starczowzroczność tj. słabość w widzeniu "do bliży", która wynika nie z wady refrakcji (krzywizny rogówki), ale ze stwardnienia soczewki i osłabieniu mięśni sterujących soczewką. Co można robić, aby opóźniać ten proces? Czy mięśnie te zbudowane są jak każde inne mięśnie i całe życie podlegają odżywianiu i treningowi? Czy mają sens ćwiczenia akomodacji oczu: patrzenia bliż-dal?

Witam. Mięśnie oczne są inaczej zbudowane,ni,z mm, szkieletowe.mam na myśli m. rzęskowy odpowiedzialny za akomodację,oraz zwieracz i rozwieracz źrenicy. Jeżeli chodzi o sens ćwiczeń to omawia Pan ćwiczenie konwergencji/bliż-dal/,natomiast akomodacja jest procesem automatycznym i zależnym od odległości fixowanego przedmiotu i od wieku. ćwiczyć można. Jak Pan wymyśli jak, to będzie Nobel. Pozdrawiam