Czy warto wykonać wirtualną kolonoskopię?

Witam Serdecznie. Jestem mężczyzną, mam 23 lat. Jestem nadmiernie zatroskany o swoje zdrowie. Bardzo bojej się raka jelita grubego, chodź w mojej rodzinie ten nowotwór jeszcze nigdy nie wystąpił. W ramach badania profilaktycznego chciałbym zrobić sobie Wirtualną Kolonoskopie, bo boje się tej tradycyjnej, w związku z tym mam pytanie- Czy jest to badanie dokładne?? Czy warto je wykonać???

Witam! Wirtualna kolonoskopia jest dość dokładnym badaniem obrazowym, nie umożliwia jednak ewentualnego pobrania wycinków do badania histo-patologicznego, które stanowi podstawę rozpoznania zmian nowotworowych przewodu pokarmowego.
W przypadku braku obciążenia rodzinnego oraz braku objawów choroby, prawdopodobieństwo wystąpienia raka jelita grubego u osoby 23-letniej jest bardzo niskie. Raki odbytnicy i okrężnicy rzadko występują u osób przed 40 rokiem życia a badania profilaktyczne wykonywane są u osób powyżej 50 roku życia. Na podstawie Pana wypowiedzi nie widzę wskazań do wykonania takiego badania jednak proszę się zgłosić do lekarza rodzinnego, po zebraniu dokładniejszego wywiadu zadecyduje o konieczności dalszej diagnostyki.
Strach przed rakiem jest stosunkowo często występującą fobią, jeśli jest nasilnony może wymagać pomocy psychologa lub psychiatry.