Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 3 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mam wykonać kolejną kolonoskopię?

Dzień dobry. W przyszłym roku w marcu mija 10 lat od wykonania badania kolonoskopii (badanie przesiewowe wiek podczas badania 57 lat. Wynik badania - uchyłki jelita grubego. Czy powinienem wykonać ponowne badanie po dziesięciu latach. Kto ewentualnie kieruje na takie badanie. dziękuję za informację. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 66 LAT 4 miesiące temu

Zalecenia dla pacjentów po badaniu endoskopowym

Badanie endoskopowe służy ocenie stanu narządów wewnętrznych. Jakie są zalecenia dla pacjentów po wykonaniu tego badania? Obejrzyj film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, powinien Pan wykonać kolonoskopię po upływie 10 lat. Jest to czas orientacyjny, w którym badanie należy powtórzyć, choć bywa, że proktolog zaleca powtórzenie kolonoskopii wcześniej. W przypadku osób po 45. roku życia o średnim ryzyku raka jelita grubego jest to podstawowe badanie diagnostyczne wymagające powtarzania właśnie w takim cyklu. Ryzyko tworzenia się polipów wzrasta zwłaszcza po 50. roku życia. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-trzeba-wykonywac-kolonoskopie.

To również proktolog kieruje na badanie kolonoskopowe. Może Pan zatem skonsultować się z internistą, który wystawi Panu skierowanie do lekarza tej specjalności.

O uchyłkach jelita grubego przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-uchylkowa-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy