Czy mam wykonać kolejną kolonoskopię?

Dzień dobry. W przyszłym roku w marcu mija 10 lat od wykonania badania kolonoskopii (badanie przesiewowe wiek podczas badania 57 lat. Wynik badania - uchyłki jelita grubego. Czy powinienem wykonać ponowne badanie po dziesięciu latach. Kto ewentualnie kieruje na takie badanie. dziękuję za informację. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, powinien Pan wykonać kolonoskopię po upływie 10 lat. Jest to czas orientacyjny, w którym badanie należy powtórzyć, choć bywa, że proktolog zaleca powtórzenie kolonoskopii wcześniej. W przypadku osób po 45. roku życia o średnim ryzyku raka jelita grubego jest to podstawowe badanie diagnostyczne wymagające powtarzania właśnie w takim cyklu. Ryzyko tworzenia się polipów wzrasta zwłaszcza po 50. roku życia. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-czesto-trzeba-wykonywac-kolonoskopie.

To również proktolog kieruje na badanie kolonoskopowe. Może Pan zatem skonsultować się z internistą, który wystawi Panu skierowanie do lekarza tej specjalności.

O uchyłkach jelita grubego przeczyta Pan w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-uchylkowa-jelit.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.