Jak często wykonuje się kolonoskopię?

Dzień dobry,czy podczas kolonskopi jak jest dużo polipów to one są wszystkie usuwane?i co ile wykonywać należy kolonskopie, mam 45 lat?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

operacja usunięcia polipów w jelicie grubym jest indywidualna u każdego pacjenta. Zazwyczaj chirurg stara się usunąć wszystkie polipy, jednak jest to zależne od możliwości i ewentualnego ryzyka. Na pewno, jeżeli zostaną one wykryte, należy szybko działać i poddać się operacji. Zmniejsza to szanse na ewentualne stany nowotworowe w przyszłości.

W przypadku licznych polipów, po operacji ich wycięcia, zaleca się kontrolną kolonoskopię co roku.

Czynnikami ryzyka występowania polipów jelita grubego są przede wszystkim: palenie papierosów, niezdrowe odżywianie, otyłość, mało ruchu i nadmierne spożywanie alkoholu.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w naszym artykule, do którego odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/polipy-jelita-grubego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.