Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przyczyny raka pęcherza

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

polipy jelita grubego to wybrzuszenie pojawiające się na śluzówce jelita i klasyfikuje się je jako nowotwory łagodne. Nie przekształcają się w nowotwory złośliwe, pod warunkiem że są leczone. Nieleczone polipy jelita grubego mogą niekiedy skutkować tzw. zezłośliwieniem.

Jeżeli w Pana przypadku polipy zostały usunięte, to nie ma powodu do obaw o pojawienie się nowotworu złośliwego. Na wszelki wypadek proszę jednak skonsultować się z chirurgiem lub proktologiem – bardzo ważna jest właściwa interpretacja badania histopatologicznego po polipektomii, które daje odpowiedzi na pytania o rodzaj polipa (najczęstsze są łagodne gruczolaki), a także wskazuje w jakim zakresie został wykonany zabieg usunięcia guzków.

Przyczyny pojawienia się polipów jelita grubego trudno jednoznacznie wskazać – predyspozycje genetyczne mogą być tylko jednym z kilku czynników, natomiast niekoniecznym. Wśród możliwych przyczyn wymienia się wiek, niewłaściwy tryb życia, otyłość, palenie papierosów i brak aktywności fizycznej, a także dietę.

Być może zainteresują Pana także nasze artykuły: https://portal.abczdrowie.pl/rak-jelita-grubego-bez-tabu oraz https://portal.abczdrowie.pl/choroby-jelita-grubego-rak-jelita-grubego-wrzodziejace-zapalenie-jelita-grubego-uchylki-jelita-grubego-inne-choroby.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy