Polip na jelicie grubym a dieta

mój syn ma polipa na jelicie grubym od urodzenia ma nawykowe zaparcia obecnie odbywa karę pozbawienia wolności jest w więziennym szpitalu jaką dietę musi mieć po usunięciu polipa i jakie zastosowane powinien mieć leczenie i czy warunki więzienne wystarczą aby leczyć?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Leczenia polipowatości jelita grubego dokonuje się zazwyczaj w czasie kolonoskopii. Zabieg ten odbywa się za pomocą cienkiego instrumentu, wprowadzonego po endoskopii. Szyjkę polipa łapie się pętlą instrumentu i oddziela od ściany jelita, wykonując elektrokoagulację naczyń krwionośnych, aby uniknąć krwawienia. Usunięty w całości polip jest badany w pracowni histopatologicznej. Czasami konieczne jest wykonywanie kontrolnych badań endoskopowych co 1-2 lata - dla sprawdzenia, czy nie tworzą się nowe polipy. Jeśli jednak średnica polipa jest większa niż 3-4 cm, zaleca się chirurgiczne otwarcie powłok brzucha i usunięcie go za pomocą operacji chirurgicznej. Jeśli chodzi natomiast o rodzinną polipowatość jelita grubego, należy usunąć całe jelito grube, gdyż ryzyko raka u chorych między 30 a 40 rokiem życia wynosi aż 100%.
Dieta przy polipach jelita grubego powinna przede wszystkim zawierać dużo błonnika pokarmowego, a zatem powinny się w niej znaleźć otręby, suche warzywa strączkowe (groch, fasola, bób, soja), orzechy oraz ciemne makarony, pieczywo razowe, nasiona roślin strączkowych oraz płatki, kasze, szpinak i ziemniaki.