Krwawienie z odbytu a polipy ektodermalne

Witam, mam 27 lat. Od dwóch lat krwawię z odbytu. Po wielu wizytach u lekarza okazało się, że to dwa polipy ektodermalne (rektoskopia). Lekarz chce operować przez powłoki brzuszne. Ja mam czteromiesięczne dzieciątko, karmię piersią, więc zastanawiam się, czy taka operacja to konieczność. Długo walczyłam o karmienie, a poza tym mam endometriozę i chciałabym jak najdłużej odroczyć pojawienie się miesiączki. Czy są inne sposoby na pozbycie się tych polipów? Czym grozi noszenie ich w odbycie? Jak często złośliwieją? Czy przesunięcie takiej operacji byłoby z mojej strony bezmyślnością (nie wiem, co gorsze - powrót bardzo bolesnych guzów na jajnikach czy te polipy)? Z poważaniem Mila

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Podstawową metodą leczenia wykrytych wcześniej zmian jest usunięcie polipa w trakcie badania endoskopowego lub właśnie na drodze klasycznej operacji. Chciałbym nadmienić, iż nieleczone polipy mogą doprowadzić do powikłań o charakterze: rozwoju nowotworu złośliwego, krwotoku, zaparcia, wydzielania dużej ilości śluzu. Jeśli polipy były usuwane z wycięciem ich miejscowym z błony śluzowej odbytnicy to na pewno nie mają takie zabiegi wpływu na Pani zdrowie i wcześniejsze choroby. Oczywiście możliwym powikłaniem jest rozwój ogniska endometriozy w ranie pooperacyjnej. Radziłbym Pani udać się do chirurga i przedyskutować metodę operacji. Jak wspomniałem wcześniej możliwe jest ich usuwanie endoskopowe. Nie znam jednak okoliczności decyzji o operacji klasycznej. Możliwie, iż ze wskazań medycznych konieczne jest wykonanie właśnie takiego rodzaju zabiegu. Mam tu na myśli wielkość zmian, umiejscowienie oraz czynniki uniemożliwiające operację endoskopową. W czasie kolonoskopii polipy usuwa się specjalnym małym instrumentem, który wprowadza się do jelita za pomocą giętkiego przyrządu ze światłowodem (kolonoskopu). Na polip nakłada się pętlę, a potem oddziela od ściany jelita, zamykając naczynia krwionośne prądem elektrycznym o niewielkim natężeniu. Usunięte polipy bada się w laboratorium. Należy powtarzać badanie co rok lub co 2 lata, aby sprawdzić, czy nie pojawiły się nowe polipy. Duże nieregularne polipy mają tendencję do złośliwienia (z tego względu zawsze usuwa się je zanim zdążą zmienić swój charakter z łagodnego na złośliwy).