Polipy w okolicy esicy wynik badania histopatologicznego

witam. wycięto mi 4 polipy z okolic esicy o wymiarach 2-3 mm.wynik badania histopatologicznego brzmi : siedzący gruczolak ząbkowany ,dysplazja małego stopnia . czy to coś groźnego? kiedy kontrolna kolonoskopia? mama zmarła na raka jelita grubego w wieku 70 lat ,ja mam 45. jak szybko z tych polipów może zrobić się rak złośliwy???

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, wymagana jest konsultacja onkologiczna. Gruczolak esicy jest stanem przedrakowym, czas przemiany wynosi zwykle 5-15 lat, stąd też zalecane jest usunięcie polipów - co wykonano w tym przypadku.
W związku ze stwierdzeniem >1 polipa kontrolne badanie kolonoskopowe zalecane jest po roku.