Czy będzie możliwe wykonanie kolonoskopii w ciąży?

Witam. Mam 30 lat. Od pół roku zmagam się z problemami gastrycznymi. Miałam robioną gastroskopię w styczniu br.w której wyszła tylko żółć. Brałam proursan. Przez cały ten czas pobolewało mnie w górnym lewym boku pod żebrem. Teraz ból jest już intensywny. Pani Doktor kieruję mnie na kolonoskopie. Zapisałam się. Okazało się że jestem tez w ciąży (początek 4 tydzień liczony od dnia ostatniej miesiączki)czekam na wizytę u ginekolog. Proszę o informacje czy mogę brać dalej lek proursan? Oraz czy będzie możliwe wykonanie kolonoskopi w ciąży? Bardzo się martwię by nie zaszkodzić tym a z drugiej strony bóle pod lewym żebrem sa Bardzo uciążliwe. Proszę o informację. Ewa

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

kolonoskopia to badanie, które polega na badaniu wewnętrznych ścian jelita grubego przy użyciu endoskopu (kolonoskopu), który jest wprowadzany do jelita przez odbyt. Kolonoskop to rodzaj wziernika o przekroju 1 cm i długości 1,5 m z własnym źródłem światła. Niektóre kolonoskopy posiadają minikamery, które są podłączone do ekranu i na żywo dają obraz wnętrza jelita grubego. Kolonoskop może być także wyposażony w końcówkę do pobierania próbek tkanki, w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej. Kolonoskopii nie wykonuje się u pacjentek w ciąży (2. i 3. trymestr), ponieważ jest to badanie obciążające organizm i dość inwazyjne. Konieczność jego wykonania powinna Pani na bieżąco konsultować z lekarzem.

Jeżeli chodzi o lek Proursan to według ulotki brak jest dostatecznych danych na temat stosowania kwasu ursodeoksycholowego, szczególnie podczas pierwszego trymestru ciąży. Badania na zwierzętach wykazały ryzyko uszkodzenia płodu w trakcie stosowania produktu we wczesnej fazie ciąży. Przyjmuje się więc, że tego produktu nie należy stosować w ciąży bez wyraźnej konieczności.

Wydaje się, że w tym momencie najważniejsze jest skupienie się na ciąży, wizyta u ginekologa. Natomiast dolegliwości brzuszne można byłoby spróbować zminimalizować przez wprowadzenie odpowiednio dobranej diety. Warto wziąć pod rozwagę, czy dolegliwości, które Pani dokuczają nie przypominają tych związanych z zespołem jelita drażliwego - choroby często współcześnie wykrywanej i związanej z szybkim, niekoniecznie zdrowym tempem życia. W przebiegu tej choroby pojawiają się u pacjentów następujące dolegliwości, takie jak bóle brzucha (usytuowane w obrębie podbrzusza). Dolegliwości bólowe są najczęściej odczuwalne chwilę po spożyciu posiłku. Dodatkowo, chorzy uskarżają się na zaburzenia rytmu wypróżnień, częste rozwolnienia, wiatry, zaparcia. Życzymy Pani zdrowia i powodzenia. Poniżej linki do artykułów, które mogą okazać się przydatne:

https://portal.abczdrowie.pl/zolc-czym-jest

https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.