Dzień dobry,
kolonoskopia to badanie, które polega na badaniu wewnętrznych ścian jelita grubego przy użyciu endoskopu (kolonoskopu), który jest wprowadzany do jelita przez odbyt. Kolonoskop to rodzaj wziernika o przekroju 1 cm i długości 1,5 m z własnym źródłem światła. Niektóre kolonoskopy posiadają minikamery, które są podłączone do ekranu i na żywo dają obraz wnętrza jelita grubego. Kolonoskop może być także wyposażony w końcówkę do pobierania próbek tkanki, w celu przeprowadzenia analizy laboratoryjnej. Kolonoskopii nie wykonuje się u pacjentek w ciąży (2. i 3. trymestr), ponieważ jest to badanie obciążające organizm i dość inwazyjne. Konieczność jego wykonania powinna Pani na bieżąco konsultować z lekarzem.
Jeżeli chodzi o lek Proursan to według ulotki brak jest dostatecznych danych na temat stosowania kwasu ursodeoksycholowego, szczególnie podczas pierwszego trymestru ciąży. Badania na zwierzętach wykazały ryzyko uszkodzenia płodu w trakcie stosowania produktu we wczesnej fazie ciąży. Przyjmuje się więc, że tego produktu nie należy stosować w ciąży bez wyraźnej konieczności.
Wydaje się, że w tym momencie najważniejsze jest skupienie się na ciąży, wizyta u ginekologa. Natomiast dolegliwości brzuszne można byłoby spróbować zminimalizować przez wprowadzenie odpowiednio dobranej diety. Warto wziąć pod rozwagę, czy dolegliwości, które Pani dokuczają nie przypominają tych związanych z zespołem jelita drażliwego - choroby często współcześnie wykrywanej i związanej z szybkim, niekoniecznie zdrowym tempem życia. W przebiegu tej choroby pojawiają się u pacjentów następujące dolegliwości, takie jak bóle brzucha (usytuowane w obrębie podbrzusza). Dolegliwości bólowe są najczęściej odczuwalne chwilę po spożyciu posiłku. Dodatkowo, chorzy uskarżają się na zaburzenia rytmu wypróżnień, częste rozwolnienia, wiatry, zaparcia. Życzymy Pani zdrowia i powodzenia. Poniżej linki do artykułów, które mogą okazać się przydatne:
https://portal.abczdrowie.pl/zolc-czym-jest
https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia
https://portal.abczdrowie.pl/zespol-jelita-drazliwego
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Kiedy trzeba wykonać ponownie kolonoskopię? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mam wykonać kolejną kolonoskopię? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak ocenić ten opis kolonoskopii u 49-latki? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- W jakim wieku należy wykonać kolonoskopię? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy po kolonoskopii możliwy jest brak objawów? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy pilnie powtórzyć kolonoskopię? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy należy u mnie wykonać kolonoskopię? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co znaczy taki wynik w kolonoskopii? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak rozumieć ten wynik kolonoskopii? – odpowiada Specjalista Medycyny Naturalnej - Naturoterapeuta Mariusz Bek
- Czy należy wykonać kolonoskopię w tej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Ból pod lewym żebrem - przyczyny, objawy, leczenie
Ból pod lewy żebrem może być spowodowany przez róż
Kolonografia - przygotowanie do badania, wskazania i przebieg
Kolonografia to badanie obrazowe polegające na stw
Kolonoskopia - wskazania, przygotowanie, przebieg, powikłania
Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbyt do