Czy po kolonoskopii możliwy jest brak objawów?

Męczą mnie takie obawy. Przedwczoraj miałam robiona kolonoskopię w analgosedacji w gabinecie prywatnym Po badaniu nie odczuwałam nic, ani bólu, ani żadnego dyskomfortu, ani nawet nie miałam gazów, kompletnie nic.Brzuch był taki sam jak przed badaniem. Wynik b.dobry żadnych zmian Czy to możliwe żeby po kolonoskopii nie było żadnych dolegliwości?. Bo ja mam wątpliwosci, czy to badanie zostało w ogóle zrobione? Proszę o odpowiedź czy po kolonoskopii można kompletnie nie odczuwać żadnych dolegliwości. Z góry dziękuję i pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

kolonoskopia jest badaniem inwazyjnym, ale nie oznacza to, że musi być bolesna. Oczywiście nie sposób odpowiedzieć na pytanie, czy Pani podejrzenia są słuszne, niemniej faktycznie po badaniu pacjent może odczuwać ból, a najczęściej dyskomfort. Wynika to z faktu, że w trakcie badania do jelit wprowadzane są masy powietrza. To z kolei może powodować wzdęcia, uczucie rozpierania i potrzebę oddania gazów – to właśnie to uczucie jest najczęściej towarzyszącym pacjentowi uczuciem po kolonoskopii.

Więcej informacji odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kolonoskopia-diagnostyka-chorob-jelita-grubego.

Proszę jednak pamiętać, że wiele zależy zarówno od stanu końcowego odcinka przewodu pokarmowego pacjenta, a także od sprzętu użytego do badania. Obecnie stosowane nowoczesne kolonoskopy są dużo bardziej elastyczne i mają mniejszą średnicę niż te używane jeszcze 10 lat temu. Dla pacjenta oznacza to znaczne zmniejszenie bólu czy dyskomfortu podczas badania.

O swoich wątpliwościach proszę porozmawiać z lekarzem i poprosić o wyniki badań – może je Pani skonsultować z innym lekarzem, jeśli nie do końca Pani ufa specjaliście, który przeprowadził kolonoskopię.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/5-znakow-ze-masz-chore-jelita-objawy-cie-zskocza-wideo.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.